ZSE umožní domácnostiam uložiť nespotrebovanú elektrinu do virtuálnej batérie

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
OZE obnoviteľné zdroje slnečná energia
Ilustračné foto. pixabay.com

Spoločnosť ZSE ponúkne slovenským domácnostiam virtuálnu batériu na uskladnenie prebytočnej elektriny, ktorú v danom čase nedokázali využiť pre svoje vlastné potreby. Následne im elektrinu, keď ju budú potrebovať, vráti.

Na slovenský trh s elektrinou prichádza virtuálna batéria na uskladňovanie energie. Spoločnosť Západoslovenská energetika (ZSE) ponúkne slovenským domácnostiam, ktoré v projekte Zelená domácnostiam II využijú štátnu podporu na fotovoltické panely, virtuálnu batériu na uskladnenie prebytočnej elektriny. Pôjde o elektrinu, ktorú v danom čase nedokázali využiť pre svoje vlastné potreby.

„Túto elektrinu domácnosti vrátime v čase, keď ju bude potrebovať, napríklad večer po príchode z práce,“ uviedol na stretnutí s novinármi člen predstavenstva ZSE Juraj Krajcár.

Šetria sa náklady za dodávku elektriny

Hneď ako je zákazníkova spotreba elektriny väčšia, než je aktuálna výroba vo foltovoltických paneloch, využije najprv energiu z virtuálnej batérie a až potom z distribučnej sústavy. Pri dodávke elektriny z virtuálnej batérie tak podľa Krajcára platí zákazník len náklady prevádzkovateľa distribučnej sústavy za distribúciu elektrickej energie z batérie do domácnosti. „Ušetrí tak náklady za dodávku elektriny,“ spresnil Krajcár. Službu Virtuálna batéria bude ZSE svojim zákazníkom poskytovať za dve eurá mesačne.

„Rozširovanie obnoviteľných zdrojov energie a decentralizácia jej výroby robí zo zákazníka partnera energetických spoločností, ktorý je v čoraz väčšej miere energeticky nezávislý a sebestačný. Tento vývoj je v súlade so smerovaním európskej energetiky. Som presvedčený, že toto je cesta, ktorou sa bude uberať energetika aj u nás, preto sme sa rozhodli poskytnúť tieto riešenia aj našim zákazníkom, v prípade virtuálnej batérie ako prvá firma na slovenskom trhu. Naším produktom zákazníkovi znižujeme návratnosť finančne náročnej investície do fotovoltického riešenia,“ konštatoval Krajcár.

Záujem zákazníkov je stále veľký

Pološtátny podnik ZSE je oprávnený zhotoviteľ v rámci projektu Zelená domácnostiam. Doteraz západoslovenskí energetici nainštalovali viac ako 200 fotovoltických zariadení a takmer 500 zariadení so solárnymi kolektormi pre ohrev vody. Vďaka fotovoltickým zariadeniam môže zákazník pri správne dimenzovanom riešení v závislosti od jeho ročnej spotreby ušetriť 30 až 60 % nákladov na elektrinu, pri solárnych kolektoroch je ročná úspora na ohreve vody do 70 %.

„Vzhľadom k tomu, že záujem zo strany zákazníkov je veľký, budeme pokračovať aj v tomto roku súčasne s národným projektom Zelená domácnostiam II, ktorého spustenie sa očakáva v prvom štvrťroku 2019,“ uzavrel Krajcár.

Príklad:

Zákazníkova fotovoltika o výkone 3 kWp (12 panelov) vyrobila za rok 3 000 kWh elektriny

Zákazník využil na vlastnú spotrebu 50 % vyrobenej elektriny, t. j. 1 500 kWh, zvyšok odovzdal do siete (uložil si do Virtuálnej batérie od ZSE)

Zároveň zákazník odobral zo siete 2 000 kWh elektriny (v čase kedy fotovoltika nevyrábala)

Výsledná faktúra:

Dodávka elektriny: 500 kWh

Distribúcia elektriny: 2 000 kWh

Prečo ukladať vyrobenú elektrinu?

Nesúlad spotreby a výroby elektriny v domácnostiach

  • Fotovoltika vyrába elektrinu počas dňa (najviac od 10h – 16h).
  • Bežná domácnosť má v tomto čase nízku spotrebu elektriny.
  • Bez úložiska elektriny tak efektivita fotovoltického zariadenia nie je optimálna, t. j. zákazník nevyužíva plný potenciál svojej investície.

Ako to celé funguje?

  1. Prebytok zákazníka vstupuje fyzicky do distribučnej siete a účtovne do bilančnej skupiny dodávateľa (ZSE), ktorý za daného zákazníka preberá zodpovednosť za odchýlku. Zákazník túto elektrinu požičiava dodávateľovi.
  2. ZSE elektrinu v danom čase použije vo svojej bilančnej skupine pre iných zákazníkov.
  3. V čase, kedy zákazník elektrinu potrebuje (ráno, večer) mu ZSE elektrinu najskôr vráti v rovnakom množstve ako si požičal a až následne dodáva „novú“ elektrinu (fyzicky je samozrejme elektrina nová vždy).
  4. Celý zápočet sa ZSE zákazníkovi zobrazí na vyúčtovacej faktúre za elektrinu v časti dodávka.

Mesačný poplatok za Virtuálnu batériu pokrýva ZSE náklady spojené s rozdielnou cenou elektriny v čase, kedy ju zákazník do siete dodáva a kedy ju odoberá.

Porovnanie riešení

Fyzická batéria

Plusy:

  • úspora ceny za 1 kWh elektriny, vrátane poplatkov za distribúciu
  • v prípade hybridného systému s „backup mode“ nezávislosť v prípade výpadku elektriny (nie všetky systémy backup mode obsahujú)

Mínusy:

  • vysoká okamžitá investícia min. v rozsahu 3-5 tis. eur
  • dlhá návratnosť riešenia
  • potreba umiestnenia v dome (zabezpečenie priestoru a podmienok)

Virtuálna batéria

Plusy:

  • bez vstupnej investície
  • bez montáže a nároku na miesto
  • s neobmedzenou životnosťou
  • návratnosť od uložených 500 kWh elektriny

Mínusy:

  • úspora na 1 kWh približne polovičná v porovnaní s fyzickou batériou (nesporí sa v časti distribúcia)
  • v prípade výpadku siete nie je možné čerpať ani elektrinu z Virtuálnej batérie
Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Firmy a inštitúcie ZSE Západoslovenská energetika