Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
ZSE elektrina elektrická energia vedenie
Ilustračné foto. ZSE
15. januára 2017 14:09 Energetika všeobecneAktuality od vEnergetike.skvEnergetike.sk/SITA

ZSE: Trh s dodávkami energií sa výrazne mení

Pološtátna spoločnosť Západoslovenská energetika (ZSE) očakáva v najbližšom období výrazne zmeny na trhu s dodávkami energií. Ako uviedla pre portál vEnergetike.sk hovorkyňa ZSE Michaela Dobošová, samotná elektrina či plyn už nestačia. „Zákazník od nás očakáva, že ho pozitívne prekvapíme zjednodušením procesu obsluhy a servisu a vyššou pridanou hodnotou,“ dodala Dobošová.

Inteligentné riešenia

Zákazníci západoslovenských energetikov by mali podľa nej pocítiť aj v oblasti dodávok energií takzvaný IT komfort. „Pracujeme na širšom koncepte inteligentnej domácnosti, kde môžu byť integrované rôzne časti, napríklad inteligentné vykurovanie, inteligentné osvetlenie, inteligentné spotrebiče, rôzne bezpečnostné senzory, ale aj fotovoltické panely. Jednotlivé časti budú prepojené v centrálnej online platforme, ktorá je tak schopná poskytovať informácie o pripojených zariadeniach, ich výkone, či spotrebe a umožňuje ovládať zariadenia kedykoľvek, odkiaľkoľvek a cez akékoľvek zariadenie pripojené na internet,“ spresnila Dobošová.

Dodávať energie už nestačí

Západoslovenská energetika je presvedčená, že súčasný trh s dodávkami energií je výrazne ovplyvnený zmenou postoja koncového odberateľa. „Vo viacerých segmentoch sa postupne prejavuje trend, ktorý posúva dodávateľa energie do pozície poskytovateľa komplexných energetických riešení a partnera pre inovatívne služby. Kým v minulosti zákazníkom stačilo dodávať komodity a k tomu kvalitný zákaznícky servis, dnešní zákazníci sú stále viac ekologicky založení, intenzívnejšie sa zaujímajú o možností ako dosiahnuť úspory v spotrebe energií a aktívne vyhľadávajú inovatívne riešenia, ktoré by ich energetickú náročnosť optimalizovali,“ doplnila Dobošová s tým, že nemenej významným javom na trhu s dodávkami energií je aj decentralizácia výroby elektriny.

Výsledky zatiaľ neprezradili

Hospodárenie spoločnosti ovplyvnila aj regulácia. „Z pohľadu dodávateľa je regulácia nástrojom, ktorý vytvára veľký tlak na ziskovosť firmy, keďže priestor je dosť obmedzený a dodávateľ často musí čeliť stúpajúcim nákladom,“ konštatovala Dobošová. ZSE zatiaľ nechcela konkretizovať svoje vlaňajšie hospodárenie. „Predbežné výsledky naša spoločnosť nezverejňuje. Auditované hospodárske výsledky budú k dispozícii vo výročnej správe v druhom štvrťroku 2017,“ uzavrela Dobošová.

Západoslovenská energetika je vedúcou elektroenergetickou spoločnosťou na Slovensku. V roku 2002 sa stala súčasťou nemeckej energetickej skupiny E.ON, ktorá v podniku ovláda 49-percentný podiel. Zvyšok akcií vlastní štát prostredníctvom Ministerstva hospodárstva SR. ZSE pôsobí na slovenskom trhu od roku 1922.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies