ZSE opäť rozsvieti festival Pohoda a pozýva do stanu Živica powered by ZSE

6. júla 2016 10:29
ZSE

ZSE prinesie na tohtoročnú Pohodu svetlo, energiu aj diskusie o alternatívach v oblasti vzdelávania a životného prostredia. Okrem toho prvýkrát zavíta na Slovensko mobilná elektráreň, vďaka ktorej bude stan Živica powered by ZSE prvým energeticky autonómnym pódiom Pohody.

16pohoda.jpg
Areál festivalu Pohoda. SITA

Stan Živica powered by ZSE (program diskusií je k dispozícii na stránke www.zivicanapohode.sk/program) na festivale Pohoda bude vďaka vlastnej solárnej elektrárni úplne energeticky nezávislý. Elektráreň vyrobí za jeden deň 120 kWh elektriny. Takto vyrobená elektrina pokryje napríklad celkovú spotrebu 20 domácností, resp. spotrebu na svietenie v 120 domácnostiach. Dokáže tiež zabezpečiť úplnú spotrebu 2 škôl, či pokryť spotrebu na svietenie v 12 školách. Vyrobené množstvo elektriny vysvieti 3 priemerné obce na západnom Slovensku.

Takáto výroba elektriny je výrazne šetrná aj voči životnému prostrediu. Ak berieme do úvahy podmienky energetického mixu elektriny vyrobenej na Slovensku, usporí 30 kg CO2, v porovnaní s energetickým mixom výroby elektriny vo všetkých krajinách EÚ až 55 kg CO2. Ušetrí 156 kg hnedého uhlia, prípadne 32,4 m³ zemného plynu.

K lepšej orientácii na Pohode aj v tomto roku prispejú solárne lampy. Tie využívajú energiu zo slnka, ktorá sa v priebehu dňa ukladá do akumulátora a po zotmení LED lampy osvetľujú runway a všetky dôležité plochy. Takto vyrobená energia by stačila napríklad na nabitie 3 000 mobilných telefónov a ušetrí vyše 49 kg emisií CO2. Okrem samotného svietenia budú lampy pomáhať návštevníkom orientovať sa aj v bohatom festivalovom programe, prípadne môžu slúžiť ako meeting pointy.

Fotoalbum k článku:

Odporúčané články

Súvisiace témy:


Čo si o tom myslíte?