Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
SOPK Pellegrini
Predseda vlády Peter Pellegrini na rokovaní so zástupcami SOPK. Úrad vlády SR
22. januára 2019 16:54 Nezaradené od vEnergetike.skSITA

Zrušenie osobitného odvodu pripustil aj premiér Peter Pellegrini

Predseda vlády v utorok predstaviteľom Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory povedal, že vidí priestor za zrušenie odvodu regulovaných firiem, ktorý platia aj energetici. Odkázal ich však na rezort financií.

Predseda vlády Peter Pellegrini pripustil, že osobitný odvod regulovaných subjektov by sa mohol zrušiť. Uviedol to počas utorňajšieho rokovania so zástupcami Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory (SOPK) s tým, že v budúcnosti vidí priestor na jeho zrušenie, avšak požiadal zástupcov priemyselnej komory, aby o tejto záležitosti diskutovali s rezortom financií. Ministerstvo totiž už do pripomienkového konania predložilo predbežnú informáciu o tvorbe právnych predpisov súvisiacich so zákonom o osobitnom odvode s cieľom prehodnotiť pravidlá aplikácie a efektivitu osobitného odvodu.

Zatiaľ bez zhody

Vo vládnej koalícii na zrušení zákona o osobitnom odvode regulovaných subjektov však zatiaľ nie je zhoda. Minimálne Slovenská národná strana (SNS) so zrušením osobitného odvodu nebude súhlasiť. „SNS nebude súhlasiť, nie je koaličná dohoda na takýto krok Ministerstva financií SR,“ povedala pre portál vEnergetike.sk riaditeľka kancelárie predsedu SNS Zuzana Škopcová. Ďalšia koaličná strana Most-Híd na otázky k tejto problematike neodpovedala. Ministerstvo hospodárstva vedené nominantom strany Smer-SD Petrom Žigom sa zase vyjadrilo, že by zrušenie osobitného odvodu privítalo. S vlastným návrhom na zrušenie osobitného odvodu pritom už medzitým prišla do parlamentu aj opozičná SaS. Podľa návrhu liberálov by mali regulované firmy osobitný odvod naposledy platiť za december 2019.

Čítajte tiež:

Zákon o osobitnom odvode z podnikania v regulovaných odvetviach sa vzťahuje na spoločnosti v oblasti energetiky, poisťovníctva, verejného zdravotného poistenia, elektronických komunikácií, farmácie, poštových služieb či dopravy. Týmto spoločnostiam stanovuje od septembra 2012 povinnosť platiť osobitný odvod z podnikania. Od začiatku minulého roka sa pritom odvod zdvojnásobil a zrušilo sa jeho časové obmedzenie. Sadzba odvodu by sa mala znížiť v dvoch krokoch, a to od roku 2019 a od roku 2021. Odvod od minulého roka platia firmy výhradne z príjmov, resp. výnosov z regulovanej činnosti. Povinnosť platiť špeciálny odvod majú regulované firmy, ktorých hospodársky výsledok, resp. predpokladaný hospodársky výsledok bude minimálne 3 mil. eur.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame