Zrekonštruovaný ropovod Adria nenahradí ropovod Družba

15. apríla 2013 14:00

Zrekonštruovaný a zmodernizovaný úsek ropovodu Adria medzi Slovenskom a Maďarskom nenahradí ropovod Družba. „Avizovaná rekonštrukcia ropovodu Adria nemá a ani nemôže slúžiť na to, aby bolo možné prostredníctvom nej nahradiť dodávky ropy do Slovenskej republiky cez ropovod Družba,“ uviedol pre agentúru SITA riaditeľ pre obchod a prepravu spoločnosti Transpetrol Martin Ružinský.

Ropa ropovod
Ilustračné foto SITA/AP

Na rekonštrukcii a modernizácii úseku ropovodu Adria sa zúčastnia spoločnosti Transpetrol, Slovnaft a MOL. Transpetrol pritom prevádzkuje na Slovensku ropovod Družba. Ružinský odmieta, že by projekt modernizácie a rekonštrukcie ropovodu Adria bol konkurenčnou trasou pre ropovod Družba. „Dodávky ropy cez ropovod Adria budú slúžiť len ako rezerva v prípade akýchkoľvek problémov s dodávkami ruskej ropy prostredníctvom ropovodu Družba v niektorej z tranzitných krajín,“ zdôraznil Ružinský, s tým, že tento fakt je definovaný aj v memorande, ktoré pre projekt rekonštrukcie ropovodu Adria podpísali firmy Transpetrol a Slovnaft. Trasa ropovodov Družba – Adria sa má taktiež využívať napríklad aj na dodávky ropy pre krajiny balkánskeho polostrova. „Táto činnosť je však popri primárnom účele rekonštruovanej a modernizovanej trasy ropovodu Adria len sekundárnym efektom,“ konštatoval Ružinský.

Celkové náklady na modernizáciu prepojenia slovenskej a maďarskej ropovodnej sústavy dosiahnu zhruba 65 mil. eur, z toho 60 mil. eur bude potrebných preinvestovať na maďarskej strane. Trasa ropovodu meria zhruba 130 kilometrov, z čoho zhruba 120 kilometrov prechádza územím Maďarska a približne 10 kilometrov na území Slovenska. Kapacita ropovodu bude po modernizácii zvýšená na 6 mil. ton ročne. Súčasne trasa ropovodu pomocou využitia špeciálneho prípravku, ktorý uľahčuje tok ropy, umožní prepraviť dodatočných 1,2 až 1,5 mil. ton pre potreby rafinérií v Česku.

Ropovod bude mať aj možnosť reverzného chodu smerom zo Slovenska do Maďarska. Práce na slovenskej časti ropovodu bude realizovať spoločnosť Transpetrol a práce na území Maďarska vykoná skupina MOL. Slovnaft, Transpetrol a skupina MOL sa v memorande dohodli, že práce na ropovodných sústavách budú koordinovať a budú pri nich spolupracovať tak, aby bolo možné modernizovaný ropovod čo najskôr sprevádzkovať. Všetky práce sa dajú podľa kompetentných zrealizovať počas dvoch rokov.

Súvisiace témy:


Čo si o tom myslíte?