Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ropa ropovod
Ilustračné foto SITA/AP
15. apríla 2013 14:00 Ropa a pohonné látkyAktuality od vEnergetike.skSITA

Zrekonštruovaný ropovod Adria nenahradí ropovod Družba

Zrekonštruovaný a zmodernizovaný úsek ropovodu Adria medzi Slovenskom a Maďarskom nenahradí ropovod Družba. „Avizovaná rekonštrukcia ropovodu Adria nemá a ani nemôže slúžiť na to, aby bolo možné prostredníctvom nej nahradiť dodávky ropy do Slovenskej republiky cez ropovod Družba,“ uviedol pre agentúru SITA riaditeľ pre obchod a prepravu spoločnosti Transpetrol Martin Ružinský.

Na rekonštrukcii a modernizácii úseku ropovodu Adria sa zúčastnia spoločnosti Transpetrol, Slovnaft a MOL. Transpetrol pritom prevádzkuje na Slovensku ropovod Družba. Ružinský odmieta, že by projekt modernizácie a rekonštrukcie ropovodu Adria bol konkurenčnou trasou pre ropovod Družba. „Dodávky ropy cez ropovod Adria budú slúžiť len ako rezerva v prípade akýchkoľvek problémov s dodávkami ruskej ropy prostredníctvom ropovodu Družba v niektorej z tranzitných krajín,“ zdôraznil Ružinský, s tým, že tento fakt je definovaný aj v memorande, ktoré pre projekt rekonštrukcie ropovodu Adria podpísali firmy Transpetrol a Slovnaft. Trasa ropovodov Družba – Adria sa má taktiež využívať napríklad aj na dodávky ropy pre krajiny balkánskeho polostrova. „Táto činnosť je však popri primárnom účele rekonštruovanej a modernizovanej trasy ropovodu Adria len sekundárnym efektom,“ konštatoval Ružinský.

Celkové náklady na modernizáciu prepojenia slovenskej a maďarskej ropovodnej sústavy dosiahnu zhruba 65 mil. eur, z toho 60 mil. eur bude potrebných preinvestovať na maďarskej strane. Trasa ropovodu meria zhruba 130 kilometrov, z čoho zhruba 120 kilometrov prechádza územím Maďarska a približne 10 kilometrov na území Slovenska. Kapacita ropovodu bude po modernizácii zvýšená na 6 mil. ton ročne. Súčasne trasa ropovodu pomocou využitia špeciálneho prípravku, ktorý uľahčuje tok ropy, umožní prepraviť dodatočných 1,2 až 1,5 mil. ton pre potreby rafinérií v Česku.

Ropovod bude mať aj možnosť reverzného chodu smerom zo Slovenska do Maďarska. Práce na slovenskej časti ropovodu bude realizovať spoločnosť Transpetrol a práce na území Maďarska vykoná skupina MOL. Slovnaft, Transpetrol a skupina MOL sa v memorande dohodli, že práce na ropovodných sústavách budú koordinovať a budú pri nich spolupracovať tak, aby bolo možné modernizovaný ropovod čo najskôr sprevádzkovať. Všetky práce sa dajú podľa kompetentných zrealizovať počas dvoch rokov.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame