Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ilustračné foto
Ilustračné foto bashneft.com
16. januára 2015 12:24 Ropa a pohonné látkyAktuality od vEnergetike.skSITA

Zotavenie cien ropy predpokladajú v druhej polovici roka

Medzinárodná agentúra pre energetiku prognózuje, že ponuka ropy, okrem ropy z produkcie kartelu OPEC, sa v tomto roku zväčší o 950 tis. barelov denne. Jej predošlá predikcia rátala s tohtoročným rastom ponuky tejto ropy o 1,3 mil. barelov denne.

Ceny ropy podľa Medzinárodnej agentúry pre energetiku (IEA) pravdepodobne budú musieť ešte klesnúť a mohlo by trvať určitý čas, kým sa zotavia. Agentúra predpokladá možné oživenie cien v druhej polovici tohto roka, keďže rast ponuky severoamerickej ropy sa spomaľuje. „Za predpokladu, že nepríde k nejakému veľkému narušeniu dodávok, zotavenie cien pravdepodobne nebude okamžité,“ uviedla IEA vo svojej pravidelnej mesačnej správe, ktorú zverejnila v piatok. Agentúra prognózuje, že ponuka ropy, okrem tej, ktorú ťaží Organizácia krajín vyvážajúcich ropu (OPEC), sa v tomto roku zväčší o 950 tis. barelov denne. Jej predošlá predikcia rátala s tohtoročným rastom tejto ponuky o 1,3 mil. barelov denne.

Rast ťažby ropy v Kanade podľa IEA bude v tomto roku o 95 tis. barelov menší, ako doteraz odhadovala, a rast ťažby v USA bude v porovnaní s predošlou prognózou menší o 80 tis. barelov. denne. Agentúra konštatovala, že rast ponuky ropy v Severnej Amerike sa nespomaľuje výraznejšie vzhľadom na to, že mnohí producenti sa pravdepodobne dobre poistili proti krátkodobému poklesu cien. IEA však predpokladá, že dopyt po rope z produkcie členov Organizácie krajín vyvážajúcich ropu v tomto roku stúpne o 300 tis. barelov denne na 29,2 mil. barelov denne.

Ropa za posledných šesť mesiacov zlacnela o takmer 60 %. Cena londýnskej ropy Brent aj ľahkej americkej ropy sa nachádza pod úrovňou 50 USD za barel. Ponuka vysoko kvalitnej ľahkej ropy z produkcie USA a Kanady totiž v období slabého globálneho ekonomického rastu prevážila nad dopytom. Organizácia krajín vyvážajúcich ropu pritom ťažbu nezredukovala.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies