Zotavenie cien ropy predpokladajú v druhej polovici roka

16. januára 2015 12:24

Medzinárodná agentúra pre energetiku prognózuje, že ponuka ropy, okrem ropy z produkcie kartelu OPEC, sa v tomto roku zväčší o 950 tis. barelov denne. Jej predošlá predikcia rátala s tohtoročným rastom ponuky tejto ropy o 1,3 mil. barelov denne.

Ilustračné foto
Ilustračné foto bashneft.com

Ceny ropy podľa Medzinárodnej agentúry pre energetiku (IEA) pravdepodobne budú musieť ešte klesnúť a mohlo by trvať určitý čas, kým sa zotavia. Agentúra predpokladá možné oživenie cien v druhej polovici tohto roka, keďže rast ponuky severoamerickej ropy sa spomaľuje. „Za predpokladu, že nepríde k nejakému veľkému narušeniu dodávok, zotavenie cien pravdepodobne nebude okamžité,“ uviedla IEA vo svojej pravidelnej mesačnej správe, ktorú zverejnila v piatok. Agentúra prognózuje, že ponuka ropy, okrem tej, ktorú ťaží Organizácia krajín vyvážajúcich ropu (OPEC), sa v tomto roku zväčší o 950 tis. barelov denne. Jej predošlá predikcia rátala s tohtoročným rastom tejto ponuky o 1,3 mil. barelov denne.

Rast ťažby ropy v Kanade podľa IEA bude v tomto roku o 95 tis. barelov menší, ako doteraz odhadovala, a rast ťažby v USA bude v porovnaní s predošlou prognózou menší o 80 tis. barelov. denne. Agentúra konštatovala, že rast ponuky ropy v Severnej Amerike sa nespomaľuje výraznejšie vzhľadom na to, že mnohí producenti sa pravdepodobne dobre poistili proti krátkodobému poklesu cien. IEA však predpokladá, že dopyt po rope z produkcie členov Organizácie krajín vyvážajúcich ropu v tomto roku stúpne o 300 tis. barelov denne na 29,2 mil. barelov denne.

Ropa za posledných šesť mesiacov zlacnela o takmer 60 %. Cena londýnskej ropy Brent aj ľahkej americkej ropy sa nachádza pod úrovňou 50 USD za barel. Ponuka vysoko kvalitnej ľahkej ropy z produkcie USA a Kanady totiž v období slabého globálneho ekonomického rastu prevážila nad dopytom. Organizácia krajín vyvážajúcich ropu pritom ťažbu nezredukovala.Čo si o tom myslíte?