Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Plynovod eustream Veľké Kapušany stanica
Prvá zo štyroch staníc na našom území na tranzitnom plynovode vedúcom z Ruska pri Veľkých Kapušanoch. SITA
8. augusta 2014 16:02 PlynAktuality od vEnergetikeSITA

Zostaneme bez plynu? Ukrajinci chcú trestať Rusov.

Ukrajinská vláda zvažuje zákaz tranzitu akýchkoľvek ruských tovarov cez svoje územie, môže to zasiahnuť aj dodávky zemného plynu, pripúšťa ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk.

Vláda v Kyjeve chce zmraziť účty ruským firmám a zablokovať transport tovarov z Ruska cez územie Ukrajiny. Navrhované opatrenia môžu zasiahnuť aj export ruského plynu cez územie Ukrajiny, pripustil v piatok ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk. Ako dodal, sankcie majú platiť pre „všetky typy tranzitu“. „Hovoril som o všetkých opatreniach, ktoré by sa mohli dostať do (navrhovaného) zákona. Medzi nimi je možnosť zastaviť všetky typy tranzitu, od leteckej prepravy cez tranzit surovín,“ povedal novinárom Jaceňuk.

Večný plynový spor

Ukrajina je od Ruska závislá pri pokrývaní viac ako polovice svojej spotreby plynu. Cez krajinu sa zároveň prepravuje viac ako polovica ruských dodávok plynu do Európskej únie, ktorá nákupom od Gazpromu pokrýva približne 30 % svojich potrieb. Rusko obmedzilo Ukrajine dodávky plynu v júni po tom, čo sa Moskva a Kyjev nedohodli na urovnaní cenového sporu. Predchádzajúce spory medzi Moskvou a Kyjevom viedli k narušeniu dodávok európskym zákazníkom.

Naši plynári stále pokojní

Slovenskí plynári zatiaľ nepanikária. Stále tvrdia, podobne ako ministerstvo hospodárstva, že v prípade obmedzenia dodávok plynu alebo jeho úplného zastavenia máme záložné plány. Slovenskí spotrebitelia sa podľa kompetentných môžu napríklad spoľahnúť najmä na dostatočné zásoby plynu v zásobníkoch. Najvyšší predstavitelia tejto krajiny už viackrát avizovali, že máme v zásobníkoch plyn zhruba na štyri mesiace. Ak by nám predsa nepostačoval plyn zo zásobníkov, spoločnosť Eustream, ako prevádzkovateľ plynovej prepravnej siete, je pripravená doviesť plyn v reverznom režime zo západu, či už z Česka alebo Rakúska. Slovensko sa v súčasnosti stále snaží diverzifikovať svoje plynovodné trasy. Už v septembri by mal byť uvedený do testovacej prevádzky nový plynovod s Maďarskom. Od začiatku budúceho roka by sa mala začať jeho komerčná prevádzka. Intenzívne sa pracuje aj na plynovodnom prepojení s Poľskom.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies