Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Kompresorová stanica spoločnosti eustream plyn
Kompresorová stanica spoločnosti eustream v Ivánke pri Nitre. SITA
24. septembra 2014 11:52 PlynAktuality od vEnergetike.skSITA

Zo západu prúdi na Slovensko rekordné množstvo plynu

Z Českej republiky na Slovensko sa v období od 16. do 22. septembra dodalo v priemere 41,5 milióna metrov kubických za deň. Predchádzajúce maximum prepravy v rámci reverzného toku z Českej republiky na Slovensko bolo ešte z marca, kedy prúdilo v priemere 31,6 milióna metrov kubických plynu denne.

Reverzný tok plynu z Česka na Slovensko sa v súčasnej dobe oplatí. Fyzická dodávka zemného plynu cez reverzný tok z Českej republiky na Slovensko totiž dosiahla v období od 16. do 22. septembra tohto roku rekordných v priemere 41,5 milióna metrov kubických za deň. V porovnaní s rovnakým obdobím predchádzajúceho mesiaca to podľa údajov českého prepravcu NET4GAS znamenalo nárast dodávok až o 42 %. Píše o tom v správe petrochemická poradenská spoločnosť ICIS.

Vysoký dopyt

V lete NET4GAS avizoval, že očakáva vyšší dopyt po reverzných dodávkach na jeseň. Od 16. septembra pridal k cezhraničnej kapacite v Lanžhote dodatočných 5 miliónov metrov kubických denne. Súčasná kapacita plynovodného prepojenia v Lanžhote tak predstavuje 75 miliónov metrov kubických za deň. Rozhodnutie zvýšiť kapacitu bolo postavené na vysokom dopyte po dodatočnej kapacite reverzného toku v prvom polroku 2014. Súviselo tiež s úsilím minimalizovať dopad potenciálneho poklesu prepravy zemného plynu v zime cez Ukrajinu.

Ostatný rekord z marca

Predchádzajúce maximum prepravy v rámci reverzného toku z Českej republiky na Slovensko bolo podľa údajov NET4GAS ešte z marca, kedy prúdilo na východ v priemere 31,6 milióna metrov kubických plynu denne. Absolútne denné maximum bolo zaznamenané 13. marca s prepraveným objemom 43,3 milióna metrov kubických. Pre porovnanie, v rovnakom období pred rokom, teda v marci 2013, sa cez reverz na Slovensko dopravilo v priemere iba 1,9 milióna metrov kubických denne. Vtedy plyn prúdil takmer výhradne smerom na západ, píše ICIS.

Plyn pre Ukrajinu

V auguste na Slovensko z Českej republiky putovalo v priemere 20,9 miliónov metrov kubických. Medzi 16. a 22. augustom predstavoval objem transportu v priemere 29,2 miliónov kubíkov denne. Odkedy sa zvýšila kapacita cezhraničného prepojenia, reverzný tok medzi 16. a 22. septembrom stúpol v priemere na 41,5 miliónov kubíkov za deň. NET4GAS pred časom uviedol, že očakáva nárast dopytu po kapacite reverzného toku túto zimu. Obchodníci aktívni na českom trhu povedali ICIS, že vyššie toky na Slovensko cez Lanžhot súvisia s dodávkami plynu od európskych dodávateľov ďalej na východ cez reverzný tok na Ukrajinu.

Slováci sú pripravení

Slovenský prevádzkovateľ prepravnej plynovej siete, spoločnosť Eustream, v auguste uviedol, že je pripravený na plány českého prepravu zemného plynu prepravovať cez česko-slovenský reverzný chod viac plynu. Podľa hovorcu Eustreamu Vahrama Chuguryana, slovenský prepravca plynu je na zvýšenú prepravu plynu zo západu na východ technicky pripravený. „Reálna kapacita slovenského prepravného systému na vstupe z Českej republiky je vyššia ako výstupná kapacita susedného operátora z Českej republiky. Teda už dnes sme schopní prebrať od spoločnosti Net4gas celý objem plynu, ktorý susedný prepravca dokáže cez ČR fyzicky prepraviť,“ povedal vtedy Chuguryan.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies