Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Elektromobil RWE
Dom budúcnosti RWE
17. augusta 2017 13:15 Energetika všeobecneAktuality od vEnergetike.skvEnergetike.sk/SITA

Zo šrotovného na elektromobily a hybridné autá sa zatiaľ minulo 1,4 milióna eur

Takzvané šrotovné na kúpu elektromobilu alebo hybridného vozidla sa pomaly míňa. Doteraz bolo na podporu kúpy spomínaných áut zarezervovaných takmer 1,4 milióna eur. Väčší záujem majú Slováci o elektromobily, na ktoré už boli rezervované prostriedky v objeme vyše jedného milióna eur. Celkovo bolo zatiaľ podporených 205 elektromobilov a 104 hybridných vozidiel.

Spokojný zväz

Zväz automobilového priemyslu SR (ZAP SR) hodnotí celý projekt ako úspešný. „Z týchto čísiel jasne vyplýva, že akcia je úspešná, aj keď na prvý pohľad tie čísla nie sú vysoké, no elektrické vozidlá na cestách pomáhajú zvyšovať informovanosť verejnosti o tomto druhu alternatívneho pohonu a postupne menia aj verejnú mienku,“ uviedol pre portál vEnergetike.sk generálny sekretár ZAP SR Ján Pribula.

Pravidlá podpory

Vďaka projektu Ministerstva hospodárstva SR a Zväzu automobilového priemyslu SR by sa mal podporiť nákup elektromobilov a hybridných vozidiel celkovou sumou 5,2 milióna eur. Prostriedky na podporu kúpy elektromobilu a hybridného auta idú z Recyklačného fondu a z automobilového zväzu. Nový automobil na čisto elektrický pohon získa príspevok 5 tisíc eur a v hybridnej kombinácii s doplnkovým spaľovacím motorom získa nový vlastník dotáciu 3 tisíc eur.

O podporu musia záujemcovia požiadať priamo predajcu. Základnou podmienkou podpory je, aby išlo o nový doposiaľ neregistrovaný automobil, predávaný na Slovensku. Podporu môžu žiadať všetci občania, ako aj podnikateľské subjekty či samosprávy. Priamo pri kúpe vozidla sa však vyplatí len časť príspevku a zvyšok počas ďalších dvoch rokov registrácie. Cieľom je zabrániť špekulatívnemu vývozu za hranice. Doteraz bola vyplatená prvá časť príspevku 149 žiadateľom v celovej výške 249 tisíc eur. Celý projekt podpory elektromobilov bude trvať do konca tohto roka, respektíve do vyčerpania vyčlenených prostriedkov.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame