Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ilustračné foto
Ilustračné foto FreeDigitalPhotos.net
22. októbra 2014 11:20 ElektrinaAktuality od vEnergetikeSITA

Známy podnikateľ Brhel ide stavať elektrárne vo Fínsku

Slovenská spoločnosť E-Group kúpila v Južnom Laponsku ďalší projekt na výstavbu elektrárne. Firma do výstavby veterných elektrární vo Fínsku preinvestuje celkovo 40 miliónov eur.

Výstavba veterných elektrární na Slovensku má zatiaľ stopku. Možno aj preto sa naši podnikatelia aktívni v energetike obzerajú po okolitých trhoch. Jedným z perspektívnych trhoch pre obnoviteľné zdroje energií, a zvlášť pre veterné elektrárne, je zrejme Fínsko. Myslí si to aspoň slovenská spoločnosť E-Group, ktorá na severe Európy kúpila už druhý projekt výstavby veterných elektrární.

Známy podnikateľ

Spoločnosť E-Group patrí do portfólia známeho podnikateľa Jozefa Brhela, ktorého niektoré médiá spájajú s vládnucou stranou Smer-SD. Firma slovenského podnikateľa aktuálne kúpila v Južnom Laponsku projekt výstavby veternej elektrárne s výkonom 13,2 megawattov. Výstavba by si mala vyžiadať zhruba 25 miliónov eur. Už v máji tohto roka informovala spoločnosť E-Group, že kupuje fínsku spoločnosť Posion Energia Oy. Cieľom transakcie bola výstavba veternej elektrárne, taktiež v Južnom Laponsku v meste Posio, s výkonom desať megawattov. Táto elektráreň si vyžiada investície na úrovni zhruba 15 miliónov eur.

Miliónové investície

Slováci teda vo Fínsku postavia veterné elektrárne za 40 miliónov eur. Celkový inštalovaný výkon týchto elektrární bude 23,2 megawattov. „Vynikajúce poveternostné podmienky, vysoký záväzok vlády a adekvátne subvencie robia na prvý pohľad z Fínska krajinu snov na výstavbu veternej elektrárne. Fínsky trh s obnoviteľnými zdrojmi energie je jeden za najkonkurenčnejších v EÚ,“ zdôvodnil expanziu spoločnosti E-Group na severe Európy jej riaditeľ komunikácie Juraj Puchý. Podľa neho spoločnosť patriaca známemu slovenskému podnikateľovi Jozefovi Brhelovi má vo Fínsku, ale aj na ďalších trhoch dlhodobé rastové ambície. „V súčasnosti už pripravuje nové projekty, ktoré sú v rôznych štádiách rozpracovania,“ konštatoval Puchý.

Široké pole pôsobnosti

Spoločnosť E-Group, a. s. vznikla v roku 2008. Medzi jej hlavné aktivity patrí zabezpečovanie odbornej a technickej podpory energetických projektov, dodávka zariadení pre elektroenergetiku, či development projektov pre obnoviteľné zdroje. E-Group pôsobí nielen na Slovensku, ale aj v Českej republike, Fínsku, Chorvátsku, Srbsku, Rumunsku a Čiernej Hore. Skupina E-Group tvorí projekty samostatne aj prostredníctvom svojich dcérskych spoločností. Patria medzi ne napríklad spoločnosti ROS Energy 1, ROS Energy 2, ROS Energy 3, Eco-steam a GFS.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies