Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
SPP
Ilustračné foto SITA
3. apríla 2014 14:35 PlynAktuality od vEnergetikeSITA

Zmluva s Gazpromom potešila. Treba doriešiť ďalšie veci.

Na to, aby štát prevzal úplnú kontrolu nad SPP je potrebné doriešiť ešte ďalšie odkladacie podmienky. Celý proces by sa mohol uzavrieť v máji tohto roka.

Na prevzatí SPP sa pracuje

Nová zmluva s Gazpromom bola jednou zo základných odkladacích podmienok preto, aby štát prevzal úplnú kontrolu nad SPP. Na prevzatie 49-percentného podielu SPP od minoritného akcionára, spoločnosti Energetický a průmyslový holding (EPH), je však podľa rezortu hospodárstva potrebné doriešiť ešte ďalšie odkladacie podmienky. „Nový kontrakt je jedna z viacerých odkladacích podmienok na základe dohody s EPH, ktoré sú v štádiu riešenia,“ dodal Jurikovič. Aké podmienky ešte treba na to, aby štát prevzal kontrolu nad SPP ministerstvo nekonkretizovalo. Pre úspešné ukončenie transakcie bolo potrebné definitívne uzavrieť vyše desať odkladacích podmienok.

Čas majú do konca júna

Koncom minulého roka akcionári SPP, teda štát (51 % akcií) a EPH (49 %), podpísali rámcovú zmluvu, ktorá rieši transakciu prevzatia kontroly nad slovenským dominantným dodávateľom plynu. Tá je platná do konca tohto polroka. Štát má tak teoreticky ešte dostatok času, aby celú transakciu ukončil v kľude a s prehľadom. Existuje však reálna možnosť, že sa štát zmocní SPP už onedlho. „Po vyriešení všetkých podmienok s predpokladom v mesiaci apríl, bude poskytnutá informácia o ďalšom postupe v súvislosti s materskou spoločnosťou SPP,“ konštatoval Jurikovič.

EPH to vidí na máj

Českí energetici si myslia, že celý proces by už nemal dlho trvať. „Predpokladáme definitívny koniec transakcie a stopercentné ovládnutie SPP štátom v mesiaci máj,“ uviedol pre náš portál hovorca EPH Daniel Častvaj. Podľa neho je v súčasnosti potrebné vyriešiť ešte administratívno-technické záležitosti. Ide napríklad o uzatvorenie niektorých zmlúv medzi SPP a dcérskymi spoločnosťami. „Žiadne z nich si však už nevyžadujú súhlas vlády SR. Budú sa vyžadovať napríklad už iba súhlasy valného zhromaždenia, ktoré sú ale akcionári povinní udeliť,“ uzavrel Častvaj.

Požehnanie vlády

Kabinet Roberta Fica schválil prevzatie 49-percentného podielu SPP od českej spoločnosti EPH v septembri 2013. Štát má v pláne ovládnuť cenotvorbu zemného plynu pre odberateľov v najväčšom slovenskom dodávateľovi plynu. Jedinou cenou za prevzatie materskej spoločnosti SPP by malo byť prevzatie celého dlhu, ktorý podnik vygeneroval aj vďaka regulácii cien plynu v segmente domácnosti. Kroky vlády sa nepozdávali opozičným poslancom, ktorí sa pokúsili odvolať Roberta Fica z postu premiéra. To sa im však nepodarilo.

Česká spoločnosť EPH, ktorú ovládajú českí podnikatelia Daniel Křetinský a Petr Kellner a slovenská finančná skupina J&T, kúpila začiatkom minulého roka 49-percentný podiel SPP od bývalých akcionárov, spoločností GDF Suez a E.ON Ruhrgas, za 2,6 mld. eur.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Elektrické vedenie SEPS

Firme SEPS neokresali používanie zisku

23. októbra 2018 Elektrina, Aktuality

Poslanci za stranu SaS sa snažili v parlamente presadiť novelu zákona o regulácii v sieťových odvetviach, na základe ktorej by sa zisk z poskytovania systémových služieb zo strany prevádzkovateľa prenosovej sústavy použil len na úhradu plánovaných nákladov na systémové služby.

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies