Zlodejov elektriny či plynu čakajú ťažšie časy

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Krádež zlodej
Ilustračné foto pixabay.com

Ministerstvo spravodlivosti cez zákon o trestnej zodpovednosti právnických osôb doplnil Trestný zákon o nový trestný čin neoprávneného vyrobenia, používania alebo prechovávania overovacej značky meradla.

Zlodejov elektriny, plynu a vody bude od júla 2016 po novele Trestného zákona možné ľahšie postihovať. Na základe požiadaviek z praxe ministerstvo spravodlivosti cez zákon o trestnej zodpovednosti právnických osôb doplnil Trestný zákon o nový trestný čin. Ide o trestný čin neoprávneného vyrobenia, používania alebo prechovávania overovacej značky meradla alebo zabezpečovacej značky meradla. Návrh dnes schválil parlament. Tento paragraf by mal byť novou metlou na tých, čo maskujú kradnutie elektriny, plynu a vody. Neustále totiž rastie problém s neoprávneným odberom spomínaných komodít. V závislosti od závažnosti spáchaného trestného činu a veľkosti škody bude po novom páchateľom hroziť trest odňatia slobody od jedného až do 12 rokov.

Chcú ísť po organizovaných skupinách

V roku 2013 podľa dôvodovej správy k navrhovanej zmene odhalili prípady, pri ktorých si špekulanti neoprávnene odobrali pre poškodené, chýbajúce alebo sfalšované značky meradla takmer tri milióny metrov kubických zemného plynu, pritom ročná spotreba rodinného domu, ktorý využíva plyn na kúrenie, je 1 500 až 2 500 kubíkov. Možno pritom predpokladať, že odhalené prípady sú iba „špičkou ľadovca“. Orgány činné v trestnom konaní nemohli postihovať osoby, ktoré najmä organizovanou formou vykonávali úpravy stavov počítadiel na meradlách spotreby, a to ani pri zadržaní týchto osôb s nástrojmi (raznicami a značkami). Prípady dokázaných falošných overovacích značiek a zabezpečovacích značiek riešia okresné úrady ako priestupky, ktoré ich odložia záznamom a vo veci nevykonávajú žiadne vyšetrovanie smerujúce k odhaleniu páchateľa, zdôrazňuje sa v návrhu.

Energetici sú s novou legislatívou spokojní

Slovenské energetické spoločnosti distribujúce svojim zákazníkom elektrinu či plyn sú s prijatou novelou Trestného zákona spokojné. „Podporuje tento návrh, ako aj využívanie nástrojov, ktorých výsledkom bude zamedzenie neoprávnených odberov, respektíve ich odhalenie,“ uviedla pre portál vEnergetike.sk hovorkyňa Východoslovenskej distribučnej Andrea Danihelová. „Každý návrh právnej úpravy, ktorý by eliminoval nárast neoprávnených odberov elektriny a prísnejšie postihoval konanie páchateľov neoprávnených odberov, možno považovať za prínos nielen pre distribučné spoločnosti, ale aj pre všetkých odberateľov,“ dodala hovorkyňa firmy Stredoslovenská energetika – Distribúcia Jana Bolibruchová. Legislatívny návrh, ktorý posilní ochranu poctivých odberateľov plynu a zároveň bude namierený proti nekalým praktikám organizovaných zločineckých skupín, víta aj spoločnosť SPP-distribúcia.

Ide o organizovaný zločin

Distribučné spoločnosti sú presvedčené, že v nejednom prípade kradnutia plynu alebo elektriny ide o organizovaný zločin. „V minulosti bola identifikovaná organizovaná skupina páchateľov, ktorá sa uvedenej problematike venovala takmer na celom území SR. Prípad je stále v štádiu vyšetrovania,“ dodala Bolibruchová. Aj podľa Andrey Danihelovej sa na ich území pôsobnosti stretli s organizovaným zločinom. „Spôsob zásahov do meradla a odtlačky falošných razníc na značkách jednoznačne poukazujú na prepojenie neoprávnených odberov v jednotlivých lokalitách, čo naznačuje, že táto nelegálna činnosť je organizovaná,“ doplnil Vanga s tým, že najväčšiu skupinu neoprávnených odberateľov plynu tvoria vysoko bonitní zákazníci, ako napríklad majitelia veľkých rodinných domov s bazénmi, prevádzkovatelia penziónov, reštaurácií a podobných prevádzok.

Plynári evidujú miliónové podvody

Stredoslovenskí energetici odhalia ročne neoprávnené odbery v stovkách prípadoch. Spoločnosť Západoslovenská distribučná eviduje ročne 100 až 150 trestných oznámení v súvislosti s neoprávnenými odbermi. „Výšku vzniknutej škody v súvislosti s porušením plomby odhadujeme na približne 150 až 200 tisíc eur,“ uviedla hovorkyňa západoslovenských energetikov Michaela Dobošová. Plynári hovoria ešte o väčších škodách. „Straty plynu z dôvodu neoprávnených odberov predstavujú objem v hodnote 15 až 20 miliónov eur za rok, čo sa následne premieta do nákladov všetkých odberateľov plynu,“ konštatoval Vanga. SPP-distribúcia tvrdí, že počet neoprávnených odberov v spojení so zásahmi do meradiel zemného plynu a falšovaním ich overovacích či zabezpečovacích značiek od roku 2009 má rastúci trend. „Kým v roku 2009 to boli desiatky zistených prípadov, v roku 2014 ich bolo viac ako 2,5 tisíc,“ uviedol Vanga. Podľa Danihelovej v predošlých rokoch približne 20 % neoprávnených odberov súviselo s manipuláciou meradiel. V minulom roku sa tento podiel znížil na 5 %. „Predpokladáme, že to súvisí s výmenou meradiel za inteligentné, resp. s vyšším stupňom ochrany proti zneužitiu a využívaním moderných detekčných zariadení na ich odhalenie,“ uzavrela Danihelová.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie NR SR Národná rada Slovenskej republikySPP Slovenský plynárenský priemyselSSE Stredoslovenská energetikaVSE Východoslovenská energetikaZSE Západoslovenská energetika