Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Elektráreň Badín
Budova elektrárne pri Badíne. SITA
20. apríla 2018 11:40 ElektrinaAktuality od vEnergetike.skvEnergetike.sk/SITA

Zlikvidovali 172 tisíc ton odpadu. Vďaka tomu vyrobili stovky tisíc megawatthodín elektriny.

V minulom roku vyrobila elektráreň 57 tisíc megawatthodín elektriny a spracovala takmer 28 tisíc ton odpadu.

Elektráreň pri Badíne v banskobystrickom okrese za šesť rokov svojej existencie vyprodukovala takmer 308 tisíc megawatthodín (MWh) elektriny. Vďaka tomu spracovala vyše 172 tisíc ton odpadu. Ako informoval portál vEnergetike.sk manažment elektrárne, v minulom roku vyrobila elektráreň 57 tisíc megawatthodín elektriny a spracovala takmer 28 tisíc ton odpadu.

Badínska elektráreň je považovaná za obnoviteľný zdroj energie. „Výroba funguje ekologicky nezávadným procesom, keď biologicky rozložiteľné odpady a biomasu z okolia aeróbnym fermentovaním mení na certifikované biopalivo. Práve z neho potom vyprodukuje elektrickú energiu,“ uviedol manažment elektrárne, ktorá pozostáva z kompostárne a samotnej elektrárne.

Unikátnosť projektu v Badíne spočíva v zhodnocovaní biologicky rozložiteľných odpadov a biomasy v kompostárni riadenou aeróbnou fermentáciou. „Čo sa týka budúcnosti ďalších podobných projektov na Slovensku, výroba elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov je podľa nás trend, ktorý sa zavádza v celej Európskej únii. Obnoviteľné zdroje energie sú ekologické a sú šetrné k životnému prostrediu. Vzhľadom na túto skutočnosť sme presvedčení, že podobných projektov bude pribúdať,“ konštatoval manažment.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame