Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Plyn ceny
Ilustračné foto SITA
3. novembra 2015 13:10 PlynSpotrebiteľ od vEnergetike.skSITA

Zlacnie opäť plyn? Regulátor začal cenové konanie.

Ceny zemného plynu na trhoch naďalej klesajú, čo by sa malo podľa Úradu pre reguláciu sieťových odvetví pretaviť aj do cien plynu pre domácnosti a malé podniky. Séria znižovania regulovaných cien plynu tak bude zrejme pokračovať.

Plyn pre domácnosti a malé podniky bude zrejme lacnejší. Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) totiž začal v utorok 3. novembra z vlastnej iniciatívy cenové konanie voči Slovenskému plynárenskému priemyslu vo veci zníženia ceny zemného plynu. Dôvodom je vývoj na medzinárodnom trhu so zemným plynom, na základe ktorého regulátor dospel k názoru, že trend znižovania cien na trhoch je potrebné premietnuť aj do regulovaných cien pre odberateľov. „O výsledku cenového konania, o konkrétnych zmenách v cenách za dodávku zemného plynu, bude úrad informovať verejnosť hneď po skončení cenového konania a vydaní rozhodnutia,“ informuje ÚRSO.

Séria zlacňovania pokračuje

Séria prehodnocovaní cien plynu regulátorom tak pokračuje. Úrad totiž len koncom júla rozhodol o druhom znížení cien v tomto roku. Po tomto verdikte cena za dodávku zemného plynu pre domácnosti od 1. septembra tohto roka klesla priemerne o 3,91 %. V tarifnej skupine D1 klesla sadzba za odobratý plyn na 0,0516 eura za kilowatthodinu, v tarifnej skupine D2 sa znížila sadzba na 0,0379 eura za kilowatthodinu a v skupine D3 oslabila cena na 0,0363 eura za kilowatthodinu. Znížili sa variabilné zložky ceny plynu, fixné zostali bez zmeny. Priemerná cena sa tak v tarife D1 znížila o 1,83 %, v tarife D2 o 3,92 % a v tarife D3 o 4,21 %. Priemerná cena za dodávku plynu malým podnikom od 1. septembra klesla o 3,7 %.

Štát navyše pošle vratky

Domácnosti sa okrem toho môžu tešiť aj zo šekov, ktoré budú vo forme vratky za dodávku plynu dostávať od štátu. Ten sa totiž zaviazal, že domácnostiam preplatí 6 % ročnej platby za plyn. Vláda tak mala splniť svoj sľub, že v rokoch 2015 a 2016 sa zníži cena plynu o dvojciferné percento. O zvyšok zníženia sa postaral práve nezávislý regulátor, ktorý v tomto roku zatiaľ rozhodol už o dvoch zníženiach cien plynu pre domácnosti v súhrne o vyše 5 %. Vratky vrátane dane z pridanej hodnoty pritom vyjdú zo štátneho rozpočtu 47 mil. eur a domácnosti dostanú od 10 eur do 165 eur v závislosti od úrovne spotreby zemného plynu.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Fuelcng SPP

Testovacie jazdy ukázali výhodnosť paliva LNG

10. decembra 2018 Plyn, Aktuality

SPP uskutočnil emisné testy a testovacie jazdy nákladných ťahačov na LNG. Zrealizované testovacie jazdy ukázali podľa manažéra projektu fuelCNG Petra Mozoláka ekonomickú výhodnosť použitia skvapalneného zemného plynu v nákladnej doprave.

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies