Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Finančný riaditeľ spoločnosti Statoil Torgrim Reitan
Finančný riaditeľ spoločnosti Statoil Torgrim Reitan SITA/AP
28. júla 2015 11:24 Ropa a pohonné látkyAktuality od vEnergetike.skSITA

Zisk Statoilu za druhý kvartál prekonal očakávania

Za apríl až jún nórska ropná a plynárenská spoločnosť dosiahla upravený prevádzkový zisk v sume 22,4 mld. nórskych korún, analytici očakávali 19,5 mld. nórskych korún.

Nórska ropná a plynárenská spoločnosť Statoil v druhom štvrťroku dosiahla lepšie výsledky, ako sa očakávalo. Firma zároveň v utorok informovala, že svoje kvartálne dividendy ponecháva na nezmenenej úrovni. Za apríl až jún spoločnosť vykázala upravený prevádzkový zisk v sume 22,4 mld. nórskych korún (NOK), čiže klesol z úrovne 32,3 mld. NOK, na ktorej bol v rovnakom období minulého roka. Výškou upraveného prevádzkového zisku však Statoil prekonal očakávania analytikov oslovených v prieskume agentúry Reuters, ktorí odhadovali, že bude v objeme 19,5 mld. NOK.

Pomohol rast ťažby

Upravený čistý zisk spoločnosti za druhý štvrťrok je v sume 7,2 mld. NOK. Aj týmto výsledkom spoločnosť prekonala očakávania analytikov, keďže predpokladali, že bude na úrovni 5,6 mld. NOK. Výsledkom firmy za apríl až jún pomohol rast ťažby o 4 % napriek tomu, že predala časť majetku, za ktorý získala 13,8 mld. NOK. Na problémy globálneho ropného odvetvia však poukazuje to, že Statoilu sa nepodarilo dosiahnuť vyrovnané hospodárenie svojich zahraničných divízií, ktoré ťažia ropu a plyn v desiatkach krajinách od Kanady po Afriku.

Zredukovali kapitálové výdavky

Spoločnosť zredukovala svoj program kapitálových výdavkov pre tento rok na sumu 17,5 mld. amerických dolárov. Pôvodne totiž predpokladala, že budú na úrovni 18 mld. dolárov. Statoil oznámil, že vyplatí kvartálne dividendy v sume 1,80 NOK na akciu, čo znamená, že sa oproti predchádzajúcemu kvartálu nemenia. Toto rozhodnutie je v súlade s plánom firmy udržiavať dividendy na takejto úrovni počas troch kvartálov 2015.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Fuelcng SPP

Testovacie jazdy ukázali výhodnosť paliva LNG

10. decembra 2018 Plyn, Aktuality

SPP uskutočnil emisné testy a testovacie jazdy nákladných ťahačov na LNG. Zrealizované testovacie jazdy ukázali podľa manažéra projektu fuelCNG Petra Mozoláka ekonomickú výhodnosť použitia skvapalneného zemného plynu v nákladnej doprave.

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies