Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ropa ťažba
Ilustračné foto Rosemary Ratcliff/FreeDigitalPhotos.net
28. októbra 2015 10:48 Ropa a pohonné látkyAktuality od vEnergetike.skSITA

Zisk spoločnosti Statoil nenaplnil očakávania

Nórska spoločnosť Statoil pre nízke ceny ropy zredukovala prevádzkové náklady o ďalšiu miliardu dolárov a znížila aj rozpočet na výskum.

Nórska ropná a plynárenská spoločnosť Statoil zaznamenala v treťom kvartáli zisk, ktorý nenaplnil očakávania analytikov. Statoil v stredu informoval, že nízke ceny ropy spôsobujú ropnému priemyslu problémy, a preto musí nórska spoločnosť zredukovať svoj program kapitálových výdavkov o ďalšiu miliardu dolárov (USD). „Pokračujeme v znižovaní hlavných prevádzkových nákladov,“ povedal generálny riaditeľ Statoil Eldar Saetre.

Za mesiace júl až september nórska spoločnosť vykázala upravený prevádzkový zisk v sume 16,7 mld. nórskych korún (NOK), čiže klesol z úrovne 30,9 mld. NOK, na ktorej bol v rovnakom období minulého roka. Výška upraveného prevádzkového zisku nenaplnila prognózy, keďže analytici oslovení agentúrou Reuters odhadovali, že bude vo výške 18 mld. NOK. Statoil však oznámil, že podľa očakávaní vyplatí kvartálne dividendy v sume 0,2201 USD na akciu.

Ropné spoločnosti v poslednom roku výrazne znižujú výdavky pre prudký pokles cien, čo má za následok tisícky prepustených zamestnancov a rušenie nových projektov. Statoil musel opäť zredukovať kapitálové výdavky, ktoré pre rok 2015 znížil o ďalšiu 1 mld. USD na 16,5 mld. USD. Spoločnosť obmedzila aj svoj rozpočet vyhradený na výskum, ktorý klesol z výšky 3,2 mld. USD na hodnotu 3 mld. USD. „Malo by to pomôcť vyrovnať straty príjmov,“ povedal analytik RBC Capital Markets Biraj Borkhataria. Aj britská spoločnosť British Petroleum, jeden z hlavných konkurentov nórskej firmy, v utorok oznámila tretie kolo znižovania výdavkov.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame