Zisk spoločnosti E.ON klesol na 6,64 miliárd

12. novembra 2014 11:30

Dôvodom poklesu zisku pred úrokmi, zdanením a odpismi v období januára až septembra sú podľa spoločnosti nízke veľkoobchodné ceny a slabý rubeľ, ktorý negatívne ovplyvnil jej podnikanie v Rusku.

E.ON ZSE EON
Ilustračné foto. SITA

Nemecká firma E.ON zaznamenala za prvých deväť mesiacov pokles zisku o sedem percent. Za dôvod tohto poklesu označila nízke veľkoobchodné ceny a slabý rubeľ, ktorý negatívne ovplyvnil jej podnikanie v Rusku. Zisk spoločnosti pred úrokmi, zdanením a odpismi (EBITDA) oslabil v sledovanom období na 6,64 mld. eur. Zisk E.ON-u tak mierne prekonal očakávania analytikov oslovených v prieskume agentúry Reuters, ktorí prognózovali že bude na úrovni 6,44 mld. eur. EBITDA v Rusku, ktoré je pre spoločnosť najdôležitejším zahraničným trhom, klesol takmer o pätinu na 401 mil. eur.

„Politická kríza na Ukrajine by mohla mať vplyv na dodávky plynu a naše aktivity v Rusku,“ uviedla v stredu spoločnosť E.ON. Dodala, že jej biznis v Rusku funguje v súčasnosti do značnej miery podľa plánu. Nemecko, ktoré je najväčším trhom s plynom v Európe, je závislé práve na dodávkach plynu z Ruska, ktoré tvorili v minulom roku približne 39 percent nemeckého importu plynu.Čo si o tom myslíte?