Zisk poľskej firmy PGNiG posilnil

9. mája 2016 14:47
SITA

Najväčší poľský distribútor plynu za január až marec vykázal čistý zisk 1,39 mld. zlotých, pričom v rovnakom období vlaňajška bol vo výške 1,25 mld. PLN.

Plyn
Ilustračné foto. SITA/AP

Poľská spoločnosť PGNiG, ktorá je najväčším distribútorom plynu v krajine, rastom čistého zisku v prvom kvartáli o 11 % prekonala očakávania analytikov, keďže nastal obrat v oblasti odpisov hodnoty zásob plynu a znížili sa náklady firmy. PGNiG o tom informovala v pondelok. Štátom kontrolovaná spoločnosť za január až marec vykázala čistý zisk 1,39 mld. zlotých (PLN), pričom v rovnakom období vlaňajška bol vo výške 1,24 mld. PLN.

Analytici, ktorých vo svojom prieskume oslovila agentúra Reuters, očakávali, že čistý zisk firmy PGNiG za prvý štvrťrok bude v sume 891 mil. PLN. Skupina ďalej informovala, že jej zisk pred úrokmi, zdanením a odpismi (EBITDA) medziročne vzrástol o 3 % na 2,39 mld. PLN z úrovne 2,33 mld. PLN, na ktorej bol pred rokom.

Divízia prieskumu a ťažby evidovala v prvom kvartáli medziročný pokles tržieb o 14 % na 1,05 mld. PLN. Jej jadrový zisk medziročne klesol o 29 % na 719 mil. PLM. Divízia obchodu a skladovania tiež zaznamenala pokles tržieb o 14 % na 9,6 mld. PLN, ale jej prevádzkový zisk medziročne stúpol o 3,5 % na 599 mil. PLN. Výrazne oproti prvému kvartálu vlaňajška stúpol prevádzkový zisk divízie distribúcie, a to o 76 % na 533 mil. PLN.

Odporúčané článkyČo si o tom myslíte?