Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Rafinéria Kralupy
Rafinéria Kralupy ceskarafinerska.cz
23. júla 2015 12:22 Ropa a pohonné látkyAktuality od vEnergetike.skSITA

Zisk PKN Orlen nenaplnil očakávania

Analytici očakávali, že čistý zisk firmy za apríl až jún bude 1,89 mld. PLN, výšku zisku však ovplyvňujú náklady na prieskum ložísk bridlicového plynu.

Poľská rafinérska spoločnosť PKN Orlen za druhý štvrťrok vykázala čistý zisk, ktorý nenaplnil očakávania. Jeho výšku totiž poškodili negatívne účtovné položky súvisiace s niektorými projektmi firmy zameranými na ťažbu bridlicového plynu. Štátna firma PKN Orlen za apríl až jún dosiahla čistý zisk 1,37 mld. zlotých (PLN). Analytici, ktorých vo svojom prieskume oslovila agentúra Reuters, predpokladali, že bude na úrovni 1,89 mld. PLN.

Čistý zisk spoločnosti znížili negatívne účtovné položky v objeme 429 mil. PLN, pritom 421 mil. PLN z toho súvisí s projektmi PKN Orlen zameranými na ťažbu bridlicového plynu na východe krajiny. Firme sa totiž zatiaľ nepodarilo nájsť komerčne životaschopné ložiská. PKN Orlen a štátny distribútor plynu PGNiG sú jedinými dvoma veľkými investormi do prieskumu ložísk bridlicového plynu v krajine po tom, ako globálni hráči, napríklad Chevron a ConocoPhilips, z projektov vycúvali pre nedostatočné výsledky prieskumu.

Spoločnosť PKN Orlen počas druhého štvrťroka profitovala z vysokých rafinérskych marží, ktoré v období apríla až júna boli na úrovni 9,8 USD na barel a v prvej polovici júla sa zvýšili až na 11,7 USD na barel. Hodnota akcií firmy však vo štvrtok na varšavskej burze do 9:23 SELČ oslabila o 4,7 %.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Fuelcng SPP

Testovacie jazdy ukázali výhodnosť paliva LNG

10. decembra 2018 Plyn, Aktuality

SPP uskutočnil emisné testy a testovacie jazdy nákladných ťahačov na LNG. Zrealizované testovacie jazdy ukázali podľa manažéra projektu fuelCNG Petra Mozoláka ekonomickú výhodnosť použitia skvapalneného zemného plynu v nákladnej doprave.

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies