Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Zisk OMV v prvom kvartáli klesol o polovicu

Ropa ťažba more
Ilustračné foto omv.com

Rakúska ropná a plynárenská skupina dosiahla základný prevádzkový zisk 333 mil. eur.

Základný prevádzkový zisk (CCS EBIT) rakúskej ropnej a plynárenskej skupiny OMV v prvom kvartáli medziročne klesol o zhruba polovicu na 333 mil. eur. Dôvodom boli najmä nižšie ceny ropy. Spoločnosť o tom informovala v pondelok. Výsledok však prekonal očakávania analytikov oslovených agentúrou Reuters, ktorí v priemere očakávali základný prevádzkový zisk na úrovni 322 mil. eur.

Na rafinérske marže v prvom kvartáli pozitívne vplývali nízke ceny ropy, v ďalšom období však spoločnosť očakáva ich pokles v dôsledku nadbytočných kapacít na európskych trhoch. Ceny ropy sa v úvode prvého kvartála pohybovali na úrovni okolo 45 USD za barel.

OMV vlani pod tlakom prepadu cien ropy obmedzila plánované investície a upustila od zámeru dosiahnuť v roku 2016 produkciu v objeme 400 tis. barelov ropného ekvivalentu denne. V prvom kvartáli tohto roka produkcia skupiny klesla na

303 tis. barelov z úrovne 318 tis. barelov ropného ekvivalentu denne v poslednom kvartáli vlaňajška. V roku 2015 skupina počíta s priemernou cenou ropy Brent v rozpätí 50 až 60 USD za barel. Bezpečnostná situácia v Líbyi a Jemene bude podľa spoločnosti naďalej negatívne vplývať na jej produkciu. OMV doplnila, že pre ozbrojený konflikt už minulý mesiac zastavila práce na ropných poliach v Jemene.

Spoločnosť OMV vznikla v roku 1956 a v súčasnosti má vedúcu pozíciu integrovaného ropného a plynárenského koncernu v strednej Európe. Na Slovensku pôsobí prostredníctvom svojej dcérskej firmy OMV Slovensko od roku 1991, keď bola v Bratislave otvorená prvá čerpacia stanica pod značkou OMV. V súčasnosti je na Slovensku podľa internetovej stránky spoločnosti 91 čerpacích staníc a zamestnáva takmer 1 200 pracovníkov.

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...