Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ropa ťažba more
Ilustračné foto omv.com
18. mája 2015 10:36 Energetika všeobecneAktuality od vEnergetike.skSITA

Zisk OMV v prvom kvartáli klesol o polovicu

Rakúska ropná a plynárenská skupina dosiahla základný prevádzkový zisk 333 mil. eur.

Základný prevádzkový zisk (CCS EBIT) rakúskej ropnej a plynárenskej skupiny OMV v prvom kvartáli medziročne klesol o zhruba polovicu na 333 mil. eur. Dôvodom boli najmä nižšie ceny ropy. Spoločnosť o tom informovala v pondelok. Výsledok však prekonal očakávania analytikov oslovených agentúrou Reuters, ktorí v priemere očakávali základný prevádzkový zisk na úrovni 322 mil. eur.

Na rafinérske marže v prvom kvartáli pozitívne vplývali nízke ceny ropy, v ďalšom období však spoločnosť očakáva ich pokles v dôsledku nadbytočných kapacít na európskych trhoch. Ceny ropy sa v úvode prvého kvartála pohybovali na úrovni okolo 45 USD za barel.

OMV vlani pod tlakom prepadu cien ropy obmedzila plánované investície a upustila od zámeru dosiahnuť v roku 2016 produkciu v objeme 400 tis. barelov ropného ekvivalentu denne. V prvom kvartáli tohto roka produkcia skupiny klesla na

303 tis. barelov z úrovne 318 tis. barelov ropného ekvivalentu denne v poslednom kvartáli vlaňajška. V roku 2015 skupina počíta s priemernou cenou ropy Brent v rozpätí 50 až 60 USD za barel. Bezpečnostná situácia v Líbyi a Jemene bude podľa spoločnosti naďalej negatívne vplývať na jej produkciu. OMV doplnila, že pre ozbrojený konflikt už minulý mesiac zastavila práce na ropných poliach v Jemene.

Spoločnosť OMV vznikla v roku 1956 a v súčasnosti má vedúcu pozíciu integrovaného ropného a plynárenského koncernu v strednej Európe. Na Slovensku pôsobí prostredníctvom svojej dcérskej firmy OMV Slovensko od roku 1991, keď bola v Bratislave otvorená prvá čerpacia stanica pod značkou OMV. V súčasnosti je na Slovensku podľa internetovej stránky spoločnosti 91 čerpacích staníc a zamestnáva takmer 1 200 pracovníkov.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Fuelcng SPP

Testovacie jazdy ukázali výhodnosť paliva LNG

10. decembra 2018 Plyn, Aktuality

SPP uskutočnil emisné testy a testovacie jazdy nákladných ťahačov na LNG. Zrealizované testovacie jazdy ukázali podľa manažéra projektu fuelCNG Petra Mozoláka ekonomickú výhodnosť použitia skvapalneného zemného plynu v nákladnej doprave.

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies