Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
E.ON ZSE eon
Vlajka s logom spoločnosti E.ON AP
13. augusta 2013 13:59 ElektrinaAktuality od vEnergetike.skSITA

Zisk nemeckej spoločnosti E.ON klesol

Nemecký energetický koncern E.ON v prvom polroku evidoval pokles jadrového zisku, čiže zisku pred zdanením, úrokmi a odpismi (EBITDA) o 15 % na 5,7 mld. eur. Základný čistý zisk sa prepadol o 42 % na 1,9 mld. eur. Tento výsledok je mierne lepší, ako odhadovali analytici, ktorí predpovedali, že jadrový zisk za prvý polrok bude v sume 5,6 mld. eur a základný čistý zisk 1,8 mld. eur.

Spoločnosť v utorok upozornila, že klesajúce veľkoobchodné ceny elektriny a konkurencia zo strany energie z obnoviteľných zdrojov budú naďalej poškodzovať jej zisk. Koncern potvrdil svoju prognózu pre celý tento rok, ktorá ráta s oslabením jadrového zisku na 9,2 až 9,8 mld. eur, čiže prípadne až o 15 %, a základného čistého zisku na 2,2 až 2,6 mld. eur, čiže pravdepodobne až o 48 %.

„Triezvy pohľad na situáciu naznačuje, že zotavenie nie je na dohľad prinajmenšom v rokoch 2013 a 2014,“ uviedol šéf koncernu Johannes Teyssen. Firmu E.ON a jej nemeckých konkurentov RWE a EnBW poškodzujú rekordne nízke veľkoobchodné ceny elektriny, slabý dopyt po elektrine v Európe a štátom podporovaná výroba energie z obnoviteľných zdrojov. Spoločnosť E.ON pôsobí na Slovensku ako 40-percentný akcionár distribučnej spoločnosti Západoslovenská energetika, a.s.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame