Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Gazprom
Ilustračné foto SITA/AP
14. októbra 2014 11:03 PlynAktuality od SITASITA

Zisk Gazpromu v druhom štvrťroku vzrástol o 13 %

Najväčší producent zemného plynu na svete zvýšil svoj čistý zisk na 227,6 mld. RUB z úrovne 202 mld. RUB v druhom kvartáli 2013

Ruská energetická skupina Gazprom v druhom kvartáli zvýšila svoj čistý zisk o 13 % na 227,6 mld. RUB. Najväčší producent zemného plynu na svete o tom informoval v utorok. Na finančný výsledok podľa spoločnosti pozitívne vplývali kurzové vplyvy. V rovnakom období vlaňajška Gazprom vykázal čistý zisk 202 mld. RUB.

Príjmy spoločnosti v sledovanom období vzrástli na 1,32 bilióna RUB z úrovne 1,11 bilióna v druhom kvartáli vlaňajška. Čistý dlh Gazpromu za prvých šesť mesiacov roka klesol na 894,55 mld. RUB z úrovne 1,11 bilióna RUB v závere decembra. Gazprom a jeho ropná divízia Gazprom Nefť čelia sankciám, ktoré uvalili na Rusko západné krajiny pre jeho postoj v ukrajinskej kríze. Gazprom tvrdí, že dopady sankcií analyzuje, neočakáva však, že budú mať významný dopad na jeho výsledky.

Gazprom ďalej informoval, že pre nezaplatený dlh Ukrajiny vytvoril za prvých šesť mesiacov roka opravné položky v sume 215,8 mld. RUB. Celkový dlh Kyjeva za odobratý plyn vyčíslil na 5,4 mld. USD. Dodávky plynu Ukrajine zastavil Gazprom v júni pre spor o cenu plynu a neuhradené účty z minulosti. To vyvoláva obavy, že sa môže zopakovať energetická kríza, ktorá viedla v rokoch 2006 a 2009 k prerušeniu dodávok zemného plynu pre Európu cez územie Ukrajiny. Zhruba tretinu spotreby plynu v Európe zabezpečujú dodávky od Gazpromu.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies