Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Zisk Gazpromu sa vlani prepadol o 86 %

Gazprom
Vlajka s logom spoločnosti Gazprom SITA/AP

Tržby najväčšej ruskej plynárenskej spoločnosti však v roku 2014 vzrástli na 5,59 bilióna rubľov

Najväčšia ruská plynárenská spoločnosť Gazprom vlani vykázala pokles čistého zisku o 86 % na 159 mld. ruských rubľov (RUB). Podľa vyhlásenia spoločnosti sa pod oslabeniu zisku podpísali najmä pokles hodnoty ruskej meny a rast negatívnych účtovných položiek v dôsledku zhoršenia kvality aktív firmy. Tržby Gazpromu v sledovanom roku vzrástli na 5,59 bilióna RUB z úrovne 5,25 bilióna RUB v roku 2013.

Firma Gazprom zároveň uviedla, že predaj zemného plynu na Ukrajinu, ktorá bola jedným z kľúčových trhov spoločnosti, poklesol. Predaj plynu do Európy a ďalších krajín klesol o 8,5 % na 159,4 mld. metrov kubických. Priemerná cena plynu, ktorú si Gazprom účtoval, však vzrástla o 11 % na 13 478 RUB za tisíc kubických metrov.

Gazprom v súčasnosti podlieha vyšetrovaniu zo strany Európskej komisie (EK), ktorá namieta, že spoločnosť údajne zneužívala dominantné postavenie na trhu s dodávkami zemného plynu v strednej a východnej Európe. EK vo vyhlásení o námietkach, ktoré zverejnila už v minulom týždni tvrdí, že obchodné praktiky Gazpromu porušujú súťažné pravidlá. Komisia namieta, že Gazprom, ako dominantný dodávateľ, zameral svoju obchodnú politiku na umelé delenie trhov, účtoval neprimerané ceny a podmieňoval dodávky plynu prijatím záväzkov, ktoré nesúviseli s dodávkami plynu.

Ruských producentov ropy a zemného plynu negatívne ovplyvnil pokles cien ropy, zatiaľ čo oslabenie rubľa zvýšilo ich dlhy, ktoré sú denominované v dolároch.

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor SITADátum 29. apríla 2015 10:52

Odporúčame

Zavrieť

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...