Zisk Gazpromu sa vlani prepadol o 86 %

29. apríla 2015 10:52
Autor: SITA

Tržby najväčšej ruskej plynárenskej spoločnosti však v roku 2014 vzrástli na 5,59 bilióna rubľov

Gazprom
Vlajka s logom spoločnosti Gazprom SITA/AP

Najväčšia ruská plynárenská spoločnosť Gazprom vlani vykázala pokles čistého zisku o 86 % na 159 mld. ruských rubľov (RUB). Podľa vyhlásenia spoločnosti sa pod oslabeniu zisku podpísali najmä pokles hodnoty ruskej meny a rast negatívnych účtovných položiek v dôsledku zhoršenia kvality aktív firmy. Tržby Gazpromu v sledovanom roku vzrástli na 5,59 bilióna RUB z úrovne 5,25 bilióna RUB v roku 2013.

Firma Gazprom zároveň uviedla, že predaj zemného plynu na Ukrajinu, ktorá bola jedným z kľúčových trhov spoločnosti, poklesol. Predaj plynu do Európy a ďalších krajín klesol o 8,5 % na 159,4 mld. metrov kubických. Priemerná cena plynu, ktorú si Gazprom účtoval, však vzrástla o 11 % na 13 478 RUB za tisíc kubických metrov.

Gazprom v súčasnosti podlieha vyšetrovaniu zo strany Európskej komisie (EK), ktorá namieta, že spoločnosť údajne zneužívala dominantné postavenie na trhu s dodávkami zemného plynu v strednej a východnej Európe. EK vo vyhlásení o námietkach, ktoré zverejnila už v minulom týždni tvrdí, že obchodné praktiky Gazpromu porušujú súťažné pravidlá. Komisia namieta, že Gazprom, ako dominantný dodávateľ, zameral svoju obchodnú politiku na umelé delenie trhov, účtoval neprimerané ceny a podmieňoval dodávky plynu prijatím záväzkov, ktoré nesúviseli s dodávkami plynu.

Ruských producentov ropy a zemného plynu negatívne ovplyvnil pokles cien ropy, zatiaľ čo oslabenie rubľa zvýšilo ich dlhy, ktoré sú denominované v dolároch.

Odporúčané článkyČo si o tom myslíte?