Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Šéf spoločnosti Total Christophe de Margerie
Šéf spoločnosti Total Christophe de Margerie SITA/AP
26. apríla 2013 0:00 Ropa a pohonné látkyAktuality od vEnergetike.skSITA

Zisk firmy Total v prvom kvartáli oslabil

Francúzska ropná spoločnosť Total v prvom štvrťroku tohto roka evidovala medziročný pokles zisku. Dôvodom bol pokles cien ropy a zmenšenie jej ťažby ropy aj plynu. Čiastočne to však kompenzovalo zlepšenie výsledkov pri podnikaní v oblasti rafinérskej a chemickej výroby. Produkcia ropy a plynu spoločnosti Total za január až marec tohto roka oproti rovnakému obdobiu vlaňajška oslabila o 2 % na 2,323 mil. barelov ropného ekvivalentu denne.

Tretia najväčšia európska ropná spoločnosť po firmách Royal Dutch Shell a BP v piatok informovala, že jej čistý upravený zisk za prvý kvartál medziročne klesol o 7 % na úroveň 2,9 mld. eur. Výška zisku je v podstate v súlade s prognózou analytikov. Tržby firmy Total za prvý štvrťrok sa zmenšili o 6 % na 48,1 mld. eur.

Hospodárenie spoločnosti za prvý štvrťrok však negatívne ovplyvnila aj jednorazová strata v sume 1,65 mld. USD, ktorú zaúčtovala minulý mesiac po vystúpení z dlho odkladaného projektu Voyageur Upgrader na spracúvanie ropných pieskov v Kanade. Výsledkom je to, že čistý neupravený zisk firmy Total klesol o 58 % na 1,5 mld. eur. Spoločnosť ďalej informovala, že za prvý štvrťrok plánuje vyplatiť dividendy v sume 0,59 eura na akciu. V porovnaní s prvým kvartálom minulého roka je to o 3,5 % viac.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame