Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Zisk firmy Total v prvom kvartáli oslabil

Šéf spoločnosti Total Christophe de Margerie
Šéf spoločnosti Total Christophe de Margerie SITA/AP

Francúzska ropná spoločnosť Total v prvom štvrťroku tohto roka evidovala medziročný pokles zisku. Dôvodom bol pokles cien ropy a zmenšenie jej ťažby ropy aj plynu. Čiastočne to však kompenzovalo zlepšenie výsledkov pri podnikaní v oblasti rafinérskej a chemickej výroby. Produkcia ropy a plynu spoločnosti Total za január až marec tohto roka oproti rovnakému obdobiu vlaňajška oslabila o 2 % na 2,323 mil. barelov ropného ekvivalentu denne.

Tretia najväčšia európska ropná spoločnosť po firmách Royal Dutch Shell a BP v piatok informovala, že jej čistý upravený zisk za prvý kvartál medziročne klesol o 7 % na úroveň 2,9 mld. eur. Výška zisku je v podstate v súlade s prognózou analytikov. Tržby firmy Total za prvý štvrťrok sa zmenšili o 6 % na 48,1 mld. eur.

Hospodárenie spoločnosti za prvý štvrťrok však negatívne ovplyvnila aj jednorazová strata v sume 1,65 mld. USD, ktorú zaúčtovala minulý mesiac po vystúpení z dlho odkladaného projektu Voyageur Upgrader na spracúvanie ropných pieskov v Kanade. Výsledkom je to, že čistý neupravený zisk firmy Total klesol o 58 % na 1,5 mld. eur. Spoločnosť ďalej informovala, že za prvý štvrťrok plánuje vyplatiť dividendy v sume 0,59 eura na akciu. V porovnaní s prvým kvartálom minulého roka je to o 3,5 % viac.

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...