Zisk firmy Total medziročne klesol o 17 %

12. februára 2015 11:10

Za október až december francúzska ropná spoločnosť vykázala čistý upravený zisk 2,8 mld. USD.

Ropa ťažba
Ilustračné foto. SITA/AP

Francúzska ropná spoločnosť Total v štvrtom kvartáli odpísala aktíva v hodnote 6,5 mld. USD. Išlo hlavne o aktíva v oblasti ťažby ropy z dechtových pieskov a bridlíc v Severnej Amerike. Firma zároveň informovala, že jej čistý upravený zisk za záverečný štvrťrok vlaňajška medziročne klesol o 17 % na sumu 2,8 mld. USD. Pokles však bol menej výrazný, ako očakávali analytici. Tržby firmy v období októbra až decembra sa zmenšili o 19 % na 52,5 mld. USD.

Total ďalej uviedol, že svoje prevádzkové náklady v tomto roku zredukuje o sumu 1,2 mld. USD. V porovnaní s predchádzajúcim plánom tak chce svoje náklady znížiť o dodatočných 400 mil. USD. Firma plánuje o 30 % menej vynaložiť na prieskumné práce a zároveň zmenšiť svoje investície až o 13 % na 23 až 24 mld. USD.

Spoločnosť okrem toho chce predajom majetku získať v tomto roku viac peňazí, ako pôvodne plánovala. Jej zámerom je predať majetok za 5 mld. USD. Podobne ako iné ropné spoločnosti sa francúzska ropná firma Total rozhodla, že napriek poklesu zisku udrží výšku vyplácaných dividend. Zo zisku za štvrtý kvartál vyplatí dividendy v sume 0,61 eura na akciu.Čo si o tom myslíte?