Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ropa ťažba
Ilustračné foto. SITA/AP
12. februára 2015 11:10 Ropa a pohonné látkyAktuality od vEnergetike.skSITA

Zisk firmy Total medziročne klesol o 17 %

Za október až december francúzska ropná spoločnosť vykázala čistý upravený zisk 2,8 mld. USD.

Francúzska ropná spoločnosť Total v štvrtom kvartáli odpísala aktíva v hodnote 6,5 mld. USD. Išlo hlavne o aktíva v oblasti ťažby ropy z dechtových pieskov a bridlíc v Severnej Amerike. Firma zároveň informovala, že jej čistý upravený zisk za záverečný štvrťrok vlaňajška medziročne klesol o 17 % na sumu 2,8 mld. USD. Pokles však bol menej výrazný, ako očakávali analytici. Tržby firmy v období októbra až decembra sa zmenšili o 19 % na 52,5 mld. USD.

Total ďalej uviedol, že svoje prevádzkové náklady v tomto roku zredukuje o sumu 1,2 mld. USD. V porovnaní s predchádzajúcim plánom tak chce svoje náklady znížiť o dodatočných 400 mil. USD. Firma plánuje o 30 % menej vynaložiť na prieskumné práce a zároveň zmenšiť svoje investície až o 13 % na 23 až 24 mld. USD.

Spoločnosť okrem toho chce predajom majetku získať v tomto roku viac peňazí, ako pôvodne plánovala. Jej zámerom je predať majetok za 5 mld. USD. Podobne ako iné ropné spoločnosti sa francúzska ropná firma Total rozhodla, že napriek poklesu zisku udrží výšku vyplácaných dividend. Zo zisku za štvrtý kvartál vyplatí dividendy v sume 0,61 eura na akciu.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame