Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Finančný riaditeľ spoločnosti Statoil Torgrim Reitan
Finančný riaditeľ spoločnosti Statoil Torgrim Reitan SITA/AP
2. mája 2013 0:00 Ropa a pohonné látkyAktuality od vEnergetike.skSITA

Zisk firmy Statoil medziročne oslabil

Nórska ropná a plynárenská spoločnosť Statoil za prvý štvrťrok tohto roka vykázala prevádzkový zisk, ktorý je slabší, ako sa očakávalo. Dôvodom boli problémy s ťažbou z niektorých kľúčových ložísk a nižšie ceny ropy a plynu. Rozsiahle výpadky ťažby plynu z ložísk Troll a Snoehvit pri nórskom pobreží a z ložiska Peregrino pri pobreží Brazílie zredukovali produkciu za január až marec na 1,805 mil. barelov ropného ekvivalentu denne. Očakávalo sa pritom, že bude na úrovni 1,823 mil. barelov ropného ekvivalentu denne.

Upravený prevádzkový zisk spoločnosti za prvý kvartál bol v sume 42,4 mld. nórskych korún (NOK). Išlo o pokles v porovnaní s rovnakým obdobím vlaňajška, kedy bol upravený prevádzkový zisk vo výške 59,2 mld. NOK. Zisk za prvý kvartál tohto roka nenaplnil ani očakávania analytikov oslovených v prieskume agentúry Reuters, ktorí odhadovali, že bude na úrovni 47,7 mld. NOK.

„Naše finančné výsledky ovplyvnila menšia ťažba a nižšie ceny,“ uviedol Helge Lund, šéf spoločnosti Statoil. Firma predávala plyn za cenu 2,01 NOK za kubický meter, čo bolo podstatne menej v porovnaní s očakávanou cenou 2,25 NOK. Ropu spoločnosť predávala za 103,5 USD za barel, pričom sa predpokladalo, že to bude 105 USD za barel.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame