Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ilustračné foto
Ilustračné foto SITA/AP
29. januára 2015 15:39 Ropa a pohonné látkyAktuality od vEnergetike.skSITA

Zisk firmy Shell za štvrtý kvartál nenaplnil očakávania

Ropná spoločnosť za záverečný štvrťrok vlaňajška vykázala upravený čistý zisk v sume 3,3 mld. USD, trh predpokladal, že bude o 20 % väčší.

Britsko-holandská ropná spoločnosť Royal Dutch Shell za štvrtý kvartál minulého roka vykázala upravený čistý zisk v sume 3,3 mld. USD, čo je o 20 % menej, ako očakával trh. Zisk firmy z ťažby ropy sa v dôsledku poklesu cien čierneho zlata medziročne znížil o 30 % na 1,73 mld. USD. Čiastočne to vykompenzoval takmer trojnásobný rast zisku rafinérskej a obchodnej divízie, ktorý bol v sume 1,55 mld. USD.

Hodnota akcií firmy Royal Dutch Shell vo štvrtok do 8:26 GMT oslabila o 3,7 %. Vzhľadom na prudké oslabenie cien ropy spoločnosť Shell zároveň so zverejnením výsledkov za štvrtý kvartál ohlásila redukciu výdavkov počas troch rokov o 15 mld. USD. Firma však nezmenila výšku dividend za štvrtý kvartál a ponechala ich v sume 0,47 USD na akciu, čiže na rovnakej úrovni ako za tretí štvrťrok. Zároveň sľúbila, že také isté dividendy vyplatí aj za prvý kvartál roku 2015.

Ceny ropy sa znížili pod úroveň 50 USD za barel v dôsledku slabého globálneho dopytu a rozmachu ťažby bridlicovej ropy v USA. Organizácia krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) okrem toho v novembri rozhodla, že nebude redukovať ťažbu, keďže kartel dúfa, že k jej zníženiu donúti iných producentov.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies