Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ropa ťažba
Ilustračné foto. SITA/AP
30. apríla 2015 13:36 Ropa a pohonné látkyAktuality od vEnergetike.skSITA

Zisk firmy Shell klesol menej, ako sa očakávalo

Najväčšia európska ropná spoločnosť za prvý kvartál vykázala čistý zisk 3,2 mld. USD, analytici odhadovali, že bude iba vo výške 2,4 mld. USD.

Britsko-holandská spoločnosť Royal Dutch Shell, ktorá je podľa trhovej hodnoty najväčšou európskou ropnou firmou, v prvom štvrťroku evidovala miernejší pokles zisku, ako sa očakávalo. Spoločnosť Shell za január až marec vykázala čistý zisk v sume 3,2 mld. USD. Prekonala tak očakávania analytikov, ktorí predpokladali, že čistý zisk za prvý kvartál bude na úrovni 2,4 mld. USD. Firma Shell zároveň rozhodla, že dividendy ponechá vo výške 47 centov na akciu.

Zisk rafinérskej a obchodnej divízie v období januára až marca stúpol na 2,65 mld. USD z úrovne 1,575 mld. USD, na ktorej bol v rovnakom období minulého roka. Tento rast vykompenzoval prudký pokles zisku z ťažby ropy a plynu na sumu 675 mil. USD z objemu 5,7 mld. USD. Rafinérske marže boli medziročne vyššie vo všetkých regiónoch, v ktorých Shell podniká, keďže ceny takých produktov ako je nafta a benzín, neoslabili tak výrazne ako ceny ropy.

Spoločnosť Royal Dutch Shell konštatovala, že stále má záujem o akvizície po tom, ako sa dohodla na kúpe konkurenčnej firmy BG za 70 mld. USD. Ide o najväčšiu fúziu v ropnom odvetví za posledné desaťročie. Firma Shell však dodala, že nemá zdroje na ďalšiu takúto obrovskú transakciu. Hodnota akcií spoločnosti vo štvrtok do 9:30 GMT posilnila o 0,7 %.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies