Zisk firmy E.ON klesol v prvom kvartáli takmer o desatinu

7. mája 2015 10:11

Zisk najväčšej nemeckej energetickej spoločnosti negatívne ovplyvnili najmä výsledky v oblasti výroby a obchodu s energiou.

E.ON EON ZSE
Ilustračné foto. SITA/AP

Najväčšia nemecká energetická spoločnosť E.ON vykázala v prvom kvartáli pokles zisku. Ako informovala vo štvrtok spoločnosť, jej zisk pred započítaním úrokov, daní a odpisov (EBITDA) v prvom štvrťroku oslabil o 9 % na 2,83 mld. eur. Výsledok tak prekonal očakávania analytikov oslovených v prieskume agentúry Reuters, ktorí prognózovali, že zisk bude na úrovni 2,69 mld. eur.

Zisk firmy negatívne ovplyvnili najmä výsledky v oblasti výroby a obchodu s energiou. Túto oblasť plánuje spoločnosť vyčleniť a zamerať sa na podnikanie v oblasti obnoviteľných zdrojov energie. „Táto transformácia predstavuje našu systematickú reakciu na dramaticky sa meniaci svet energie,“ uviedol šéf spoločnosti Johannes Teyssen v liste akcionárom. Vyčlenená spoločnosť bude uvedená na burzu cenných papierov niekedy v polovici budúceho roka.

Nemecká firma E.ON pôsobí aj na Slovensku. Spoločnosť kúpila 49-percentný podiel ZSE v roku 2002. Vtedy zaplatila za minoritný podiel 330 mil. eur. V skupine ZSE vlastní akcie prostredníctvom firiem E.ON Energie AG (10 %) a E.ON Slovensko (39 %). Zvyšný 51-percentný podiel vlastní štát prostredníctvom Ministerstva hospodárstva SR. Západoslovenská energetika je elektroenergetickou spoločnosťou. Svojim zákazníkom predáva elektrinu ale aj zemný plyn.

Odporúčané článkyČo si o tom myslíte?