Zisk eustreamu vlani stúpol o vyše 40 %

12. júna 2013 16:20

Zisk spoločnosti eustream, ktorá je prepravcom zemného plynu a je súčasťou skupiny SPP, v minulom výrazne stúpol. Ako vyplýva z údajov uverejnených v Obchodnom vestníku, zisk firmy po zdanení vlani dosiahol 265,9 mil. eur, čo v porovnaní s rokom 2011 znamenalo nárast o vyše 42 %. Štátu na dani z príjmov vlani spoločnosť odviedla vyše 67 mil. eur.

Eustream
Ilustračné foto SITA

Celkové výnosy eustreamu pritom medziročne mierne poklesli o vyše 2 % na 785,1 mil. eur. Za nárastom zisku tak stál predovšetkým pokles prevádzkových nákladov medziročne o takmer 21 % na 453,6 mil. eur. Spoločnosť podľa účtových výkazov najviac vlani ušetrila na spotrebe zemného plynu, materiálu a energie a na prenájme prepravnej siete a ostatných službách.

Spoločnosť eustream, a.s. je prevádzkovateľom prepravnej siete a prepravcom zemného plynu s kapacitou prepravnej siete viac ako 90 miliárd metrov kubických za rok a celkovou dĺžkou 2 270 kilometrov. Zamestnáva takmer 900 ľudí a dosahuje ročný obrat vyše 800 mil. eur.

Firma odštartovala svoju činnosť 1. júla 2006 právnym odčlenením prepravných aktivít od Slovenského plynárenského priemyslu ako jeho 100-percentná dcérska spoločnosť. Jedným z akcionárov SPP je Slovenská republika prostredníctvom Fondu národného majetku SR (51 %). Vlastníkom minoritného podielu je česká spoločnosť Energetický a průmyslový holding, ktorú ovládajú českí podnikatelia Daniel Křetínský a Petr Kellner a slovenská investičná skupina J&T. Tá podiel odkúpila od spoločností E.ON Ruhrgas AG a GDF SUEZ.Čo si o tom myslíte?