Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Eustream
Ilustračné foto SITA
12. júna 2013 16:20 PlynAktuality od vEnergetike.skSITA

Zisk eustreamu vlani stúpol o vyše 40 %

Zisk spoločnosti eustream, ktorá je prepravcom zemného plynu a je súčasťou skupiny SPP, v minulom výrazne stúpol. Ako vyplýva z údajov uverejnených v Obchodnom vestníku, zisk firmy po zdanení vlani dosiahol 265,9 mil. eur, čo v porovnaní s rokom 2011 znamenalo nárast o vyše 42 %. Štátu na dani z príjmov vlani spoločnosť odviedla vyše 67 mil. eur.

Celkové výnosy eustreamu pritom medziročne mierne poklesli o vyše 2 % na 785,1 mil. eur. Za nárastom zisku tak stál predovšetkým pokles prevádzkových nákladov medziročne o takmer 21 % na 453,6 mil. eur. Spoločnosť podľa účtových výkazov najviac vlani ušetrila na spotrebe zemného plynu, materiálu a energie a na prenájme prepravnej siete a ostatných službách.

Spoločnosť eustream, a.s. je prevádzkovateľom prepravnej siete a prepravcom zemného plynu s kapacitou prepravnej siete viac ako 90 miliárd metrov kubických za rok a celkovou dĺžkou 2 270 kilometrov. Zamestnáva takmer 900 ľudí a dosahuje ročný obrat vyše 800 mil. eur.

Firma odštartovala svoju činnosť 1. júla 2006 právnym odčlenením prepravných aktivít od Slovenského plynárenského priemyslu ako jeho 100-percentná dcérska spoločnosť. Jedným z akcionárov SPP je Slovenská republika prostredníctvom Fondu národného majetku SR (51 %). Vlastníkom minoritného podielu je česká spoločnosť Energetický a průmyslový holding, ktorú ovládajú českí podnikatelia Daniel Křetínský a Petr Kellner a slovenská investičná skupina J&T. Tá podiel odkúpila od spoločností E.ON Ruhrgas AG a GDF SUEZ.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame