Zisk amerického ropného koncernu Exxon sa prepadol

31. januára 2017 17:32
SITA

Ropná firma za štvrtý kvartál vykázala čistý zisk 1,68 mld. USD, čiže 41 centov na akciu. Výšku zisku ovplyvnili odpisy hodnoty majetku v sume 2 mld. USD.

ExxonMobil Exxon Mobil
Ilustračné foto. SITA/AP

Zisk americkej ropnej a plynárenskej spoločnosti Exxon Mobil v štvrtom kvartáli klesol o 40 percent. Firma v utorok informovala, že za október až december dosiahla čistý zisk 1,68 mld. USD, čiže 41 centov na akciu. Tento výsledok zohľadňuje odpisy hodnoty majetku v sume 2 mld. USD. Analytici oslovení v prieskume Zacks Investment Research odhadovali, že Exxon dosiahne zisk 72 centov na akciu. Bez odpisu hodnoty majetku by Exxon vykázal zisk 89 centov na akciu.

Ropná a plynárenská firma za október až december dosiahla tržby v sume 61,02 mld. USD, čiže menej ako prognózovali analytici oslovení spoločnosťou Zacks, ktorí odhadovali, že tržby budú v objeme 63,57 mld. USD. Ťažba ropy a plynu firmou Exxon v štvrtom kvartáli klesla o 3 percentá. Podobne ako iné veľké ropné firmy Exxon reagoval na pokles cien ropy redukciou kapitálových výdavkov a výdavkov na prieskum. Výdavky firmy v štvrtom kvartáli medziročne klesli o 35 percent.

Pred otvorením riadneho utorkového obchodovania na americkej burze sa hodnota akcií spoločnosti Exxon Mobil zvýšila o 24 centov na úroveň 85,10 USD za kus. Od začiatku tohto roka do zatvorenia pondelkového obchodovania však akcie firmy oslabili o 6 percent.

Odporúčané článkyČo si o tom myslíte?