Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ilustračné foto
Žilinská teplárenská zilina-gallery.sk
6. januára 2014 13:31 Energetika všeobecneAktuality od SITASITA

Žilinská teplárenská predpokladá zisk na úrovni 2 mil. eur

Spoločnosť Žilinská teplárenská, a. s. predpokladá minuloročný zisk na úrovni 2 milióny eur. Podnik by mal dosiahnuť výnosy v objeme 29,3 mil. eur a náklady by sa mali pohybovať vo výške 27,3 mil. eur. „Naplánovali sme na rok 2013 hospodársky výsledok na úrovni približne 1,7 milióna eur. Vedenie spoločnosti sa v roku 2013 zameralo okrem rozvoja primárnych rozvodov a prípojok aj na dosiahnutie zníženia strát pri distribúcii tepla v primárnych rozvodoch, optimalizáciu vlastnej spotreby elektrickej energie, modernizáciu a rekonštrukciu ústrednej kotolne v areáli spoločnosti,“ zhodnotil rok 2013 riaditeľ úseku ekonomiky a financovania Žilinskej teplárenskej Jaroslav Ondák.

V roku 2014 plánuje žilinská tepláreň zisk na úrovni 1,3 mil. eur a výnosy v hodnote 30,1 mil. eur. „Očakávané prekročenie plánovaného hospodárskeho výsledku za rok 2013, ako aj ambiciózny plán na rok 2014, zakladá dobrú východiskovú pozíciu pre rokovanie s finančnými inštitúciami o získaní výhodných dlhodobých prostriedkov financovania na obnovu a rozvojové projekty,“ skonštatoval Ondák.

Medzi najvýznamnejšie investície, ktoré podnik realizoval v roku 2013, bola teplofikácia dvoch ulíc v Žiline. Celkové investičné náklady na tento projekt predstavovali 1,1 milióna eur. „Realizáciou uvedených akcií sme získali nových zákazníkov v častiach mesta, ktoré neboli doteraz napojené na centrálne zásobovanie teplom zo Žilinskej teplárenskej. Obdobnými akciami sa spoločnosť snaží kompenzovať znížený odber tepla, ktorý je spôsobený zatepľovaním bytových domov a znížením produkcie u priemyselných odberateľov,“ uviedol manažér úseku Rozvoj, investície a ekológia Marcel Hrobárik.

V roku 2014 spoločnosť plánuje začať realizáciu denitrifikácie troch kotlov. Účelom tejto investičnej akcie je splnenie emisných limitov platných od roku 2016. „Denitrifikácia bude spolufinancovaná z Operačného programu Životné prostredie z fondov EÚ na programové obdobie 2007 až 2013. Celkové investičné náklady budú vo výške 35 miliónov eur, z čoho nenávratný finančný príspevok bude tvoriť 50 %,“ dodal Hrobárik. Druhou naplánovanou významnou investičnou akciou bude výstavba nového plynového kotla ako náhrada jedného kotla, ktorého povolenie na prevádzku končí v roku 2015.

Žilinská teplárenská akciová spoločnosť bola založená Fondom národného majetku SR v decembri 2001. História podniku však siaha až do roku 1955, kedy sa začalo uvažovať o výstavbe tepelného zdroja v Žiline. Hlavným predmetom činnosti spoločnosti je výroba, dodávka a rozvod tepla a elektrickej energie. Zamestnáva 200 pracovníkov. Jediným akcionárom spoločnosti je Fond národného majetku SR.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Fuelcng SPP

Testovacie jazdy ukázali výhodnosť paliva LNG

10. decembra 2018 Plyn, Aktuality

SPP uskutočnil emisné testy a testovacie jazdy nákladných ťahačov na LNG. Zrealizované testovacie jazdy ukázali podľa manažéra projektu fuelCNG Petra Mozoláka ekonomickú výhodnosť použitia skvapalneného zemného plynu v nákladnej doprave.

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies