Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ilustračné foto
Žilinská teplárenská zilina-gallery.sk
28. decembra 2014 12:46 Energetika všeobecneAktuality od SITASITA

Žilinská teplárenská by mala ukončiť rok so ziskom

Štátna tepláreň plánuje v roku 2015 dosiahnuť zisk na úrovni 1,1 milióna eur.

Spoločnosť Žilinská teplárenská by mala rok 2014 ukončiť so ziskom na úrovni 1,2 milióna eur. Podľa pôvodných plánov mal byť však zisk v objeme 1,3 milióna eur. „Vzhľadom na nepriaznivých klimatické podmienky počas zimnej vykurovacej sezóny došlo v júni k schváleniu úpravy obchodného plánu a finančného rozpočtu na rok 2014, kde došlo aj k úprave plánovaného hospodárskeho výsledku,“ zdôvodnil mierny pokles plánovaného zisku riaditeľ úseku ekonomiky a financovania Žilinskej teplárenskej Jaroslav Ondák. Tepláreň podľa neho vďačí za dosiahnutie zisku najmä zvýšeniu účinnosti zariadení a zníženiu prevádzkových nákladov.

Výnosy firmy by sa mali pohybovať na úrovni 28,5 milióna eur. „Dosiahnutie plánovaného hospodárskeho výsledku za rok 2014, ako aj ambiciózny plán na rok 2015, zakladá dobrú východiskovú pozíciu pre rokovanie s finančnými inštitúciami o získaní výhodných dlhodobých prostriedkov financovania na obnovu a rozvojové projekty,“ dodal Ondák. Spoločnosť podľa manažéra útvaru plánovania a ekonomiky Dušana Bačíka plánuje v roku 2015 dosiahnuť výnosy vo výške 29,5 milióna eur a zisk na úrovni 1,1 milióna eur.

Zníženie emisií si vyžiada miliónové investície

V roku 2014 investovala žilinská tepláreň 4,35 milióna eur do výstavby nového plynového kotla, ktorý nahradí neekologický uhoľný kotol. „Cieľom investície je zabezpečiť moderný ekologický zdroj tepla, ktorý sa bude používať ako výkonová záloha pri poruche nosných uhlových kotlov alebo ako špičkový zdroj tepla pri vysokých odberoch tepla počas zimnej vykurovacej sezóny,“ dodal manažér úseku rozvoja, investícii a ekológie Marcel Hrobárik. V rokoch 2014 až 2015 spoločnosť realizuje nosnú ekologizačnú akciu – denitrifikáciu troch kotlov. Celkové investičné náklady budú predstavovať 34 miliónov eur z čoho 50 % bude tvoriť nenávratný finančný príspevok z eurofondov. „Cieľom denitrifikácie kotlov je zníženie emisií oxidov dusíka na emisné limity platné od začiatku roka 2016,“ konštatoval Hrobárik.

Žilinská teplárenská si už vypracovala dlhodobý plán rozvoja na obdobie rokov 2016 až 2020 s výhľadom do konca roka 2024. „Sú v ňom obsiahnuté investičné projekty spoločnosti, ďalej rozvojové zámery v oblasti modernizácie výrobných technologických zariadení a plán generálnych opráv tak, aby spoločnosť bola včas schopná reagovať na vonkajšie vplyvy, ktoré môžu vážne ohroziť obchodnú a finančnú situáciu spoločnosti. Z ďalších opatrení po realizácii modernizácie výroby vedenie spoločnosti predpokladá postupné zníženie stavu zamestnancov do konca roku 2017 o približne 15 až 20 %,“ konštatoval Ondák. V súčasnosti zamestnáva podnik zhruba 200 zamestnancov.

Žilinská teplárenská akciová spoločnosť bola založená Fondom národného majetku SR v decembri 2001. História podniku však siaha až do roku 1955, kedy sa začalo uvažovať o výstavbe tepelného zdroja v Žiline. Hlavným predmetom činnosti spoločnosti je výroba, dodávka a rozvod tepla a elektrickej energie. Jediným akcionárom spoločnosti je Fond národného majetku SR.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame