Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ministerstvo hospodárstva SR
Minister hospodárstva Peter Žiga. SITA
11. októbra 2017 13:17 Energetika všeobecneAktuality od vEnergetike.skSITA

Žiga zatiaľ nebude v parlamente čeliť odvolávaniu

Opoziční poslanci chcú najprv zvolať mimoriadnu schôdzu parlamentu, na ktorej sa budú venovať iba kauze 64-miliónovej odmeny za vyhratý spor o Vodnú elektráreň Gabčíkovo.

Opozícia nateraz nebude iniciovať mimoriadnu schôdzu Národnej rady SR (NR SR), na ktorej chceli pre 64-miliónovú odmenu pre advokátsku kanceláriu za vyhratý medzinárodný spor o Vodnú elektráreň Gabčíkovo odvolávať ministra hospodárstva Petra Žigu. Ako uviedol na stredajšej tlačovej besede poslanec za hnutie OĽaNO Jozef Viskupič, opozícia zatiaľ zbiera podpisy len na zvolanie mimoriadnej schôdze parlamentu, na ktorej sa chcú venovať kauze odmeny za Gabčíkovo. „Nechceme devalvovať inštitút odvolávania člena vlády,“ povedal Viskupič s tým, že opozícia sa bude snažiť odvolať ministra iba v tom prípade, ak koalícia mimoriadnu schôdzu o kauze Gabčíkovo zablokuje neschválením jej programu.

Ministri na výbor neprišli

Opozícia, ktorá pod zvolanie mimoriadnej schôdzi zatiaľ vyzbierala 25 podpisov, sa snažila najprv riešiť kauzu 64-miliónovej odmeny pre právnikov za Vodnú elektráreň Gabčíkovo na mimoriadnom parlamentnom hospodárskom výbore. Ten však pre neprítomnosť koaličných poslancov nebol uznášaniaschopný. Na mimoriadny výbor neprišli ani pozvaní ministri hospodárstva a životného prostredia. „Pán minister životného prostredia sa ospravedlnil, pán minister hospodárstva ani len neodpovedal,“ povedala predsedníčka výboru Jana Kiššová (SaS).

Primeraná odmena ?

Opozícia neverí ani ostatným krokom v kauze Gabčíkovo, kedy sa štátna spoločnosť MH Manažment dohodla s advokátskou kanceláriou Radomíra Bžána na znížení odmeny zo 64 miliónov eur na 17,6 milióna eur. „Ja nepoznám žiadneho právnika, ktorý by sa z večera do rána vzdal skoro 50 miliónov eur, keď ešte pred týždňom tvrdil, že na takúto odmenu má plné právo. Akákoľvek podielová odmena v tomto súdnom spore je neoprávnená,“ zdôraznil poslanec za SaS a tímlider pre energetiku Karol Galek. Podľa neho ak premiér v minulosti povedal, že odškodné vo výške 700 miliónov eur, ktoré na arbitráži žiadali v spore Slovenské elektrárne vedené Enelom, „bolo vycucané z prsta, tak aj odmena je zákonite vycucaná z prsta“.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame