Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Peter Žiga
Minister hospodárstva Peter Žiga. SITA
4. októbra 2017 19:49 ElektrinaAktuality od vEnergetike.skSITA

ŽIGA: K odmene za Gabčíkovo sa vyjadrí advokátska komora

Názor advokátskej komory bude podľa ministra Petra Žigu merítkom pri rokovaniach s advokátskou kanceláriou Radomíra Bžána o znížení odmeny za vyhratý súdny spor o Vodnú elektráreň Gabčíkovo.

Minister hospodárstva Peter Žiga požiadal Slovenskú advokátsku komoru o vyjadrenie k 64-miliónovej odmene pre advokátsku kanceláriu Radomíra Bžána za vyhratý medzinárodný súdny spor o Vodnú elektráreň Gabčíkov (VEG). „Požiadal som komoru, aby sa vyjadrila k výške odmeny, čo je obvyklé v takýchto prípadoch, pretože naozaj Slovensko historicky nikdy nečelilo takémuto sporu. A historicky nemáme skúsenosti, a ja ako minister hospodárstva ani nevyštudovaný právnik, tak vôbec nemám predstavu. A počúvať názory opozície alebo možno nejakých advokátskych kancelárií je jedna vec a potom dostať hodnovernú informáciu od autority, ktorá zastrešuje advokátov na Slovensku, je druhá vec,“ povedal minister v stredu po rokovaní vlády.

Názor advokátskej komory bude podľa ministra Žigu merítkom pri rokovaniach s advokátskou kanceláriou Radomíra Bžána o znížení odmeny. „Požiadal som autoritu, ktorá je najvyššia na Slovensku, aby sa vyjadrila k oprávnenosti alebo k tomu, aká výška odmeny je primeraná. Myslím si, že by to mohlo byť niekde na úrovni jedného až dvoch percent (podiel odmeny – pozn. red.). Neviem, ako sa pohybujú takéto odmeny,“ podotkol Žiga.

Minister nevylúčil, že v spoločnosti MH Manažment, ktorá zmluvu s advokátskou kanceláriou podpísala, vyvodí voči niektorým predstaviteľom vo vedúcich funkciách zodpovednosť. „Keď príde ten čas, vyvodím zodpovednosť. Predstavitelia MH Manažment majú ešte priestor na rokovanie o výške odmeny. Uznávam, že mohlo dôjsť k chybe, zároveň hovorím o tom, že Slovensko vyhralo 700-miliónový spor. Nepredbiehajme, počkám na výsledky rokovaní, potom sa k tomu vyjadrím,“ konštatoval Žiga.

Podľa ministra by sa mohli rokovania o konečnej výške odmeny ukončiť do niekoľkých týždňov. „Advokátska kancelária povedala, že je pripravená rokovať o tejto sume. Požiadala nás, aby sme počkali na rozhodnutie rozhodcovského súdu z Viedne o priznaní trov súdneho konania a je pripravená rokovať o tom. V októbri by mal rozhodnúť rozhodcovský súd o výške súdnych trov. Advokátska kancelária pána Bžána nás požiadala, aby sme dovtedy počkali s rokovaním o výške tejto sumy. Myslím, že to padne v najbližších dňoch, týždňoch,“ uzavrel Žiga.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame