Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
SPP Zelizňáková
Členka predstavenstva SPP Ivana Zelizňáková vEnergetike.sk
15. decembra 2015 9:52 OstatnéRozhovory od vEnergetikeSITA

Zelizňáková: SPP už neponúka iba dodávku plynu a elektriny

Členka predstavenstva Slovenského plynárenského priemyslu Ivana Zelizňáková nám v rozhovore prezradila, že svojim klientom vie najväčší dodávateľ plynu na Slovensku zabezpečiť inšpekciu technického stavu nehnuteľností či vypracovať energetický certifikát budov.

SPP začal ponúkať zákazníkom aj niečo viac, ako je iba dodávka plynu alebo elektriny. Mám na mysli inšpekciu technického stavu nehnuteľností. O čo ide?

Na túto službu som veľmi hrdá z dvoch dôvodov. Jednak je na Slovensku medzi dodávateľmi energií unikátna. Druhý dôvod spočíva v tom, že vďaka službe Inšpekcia budov si môžu naši zákazníci na celom Slovensku za pár desiatok eur overiť, v akom technickom stave je kupovaná nehnuteľnosť.

Pre koho je táto služba určená?

Pre všetkých záujemcov, ktorí kupujú nehnuteľnosť a chcú mať v ruke verdikt od nezávislých odborníkov aj s vymenovaním všetkých nedostatkov konkrétnej budovy. V mnohých prípadoch vďaka našej službe možno ušetriť tisíce aj desaťtisíce eur. Keby totiž záujemcovia tie budovy kúpili, toľko peňazí by museli zaplatiť za opravy všetkých nedostatkov.

Čo všetko inšpekcia obsahuje?

Odborníci prídu priamo do domu a na vlastné oči sa presvedčia o viacerých parametroch. Jednou z najviac podstatných vlastností je statika, ale aj kvalita zateplenia. Z odbornej správy môže potenciálny kupec napríklad zistiť, že z domu uniká veľké množstvo tepla cez takzvané tepelné mosty. Tým sa zvyšujú náklady na vykurovanie domu až 40 percent a oprava takéhoto problému môže stáť približne 17 tisíc eur. Samozrejme, skontrolujeme aj izoláciu proti vode, akustiku, bezpečnosť, spĺňanie hygienických požiadaviek či technické zariadenie budov a kvalitu povrchov.

Čo z toho bude mať zákazník?

Dostane podrobnú technickú správu, vďaka ktorej potom môže ísť za predávajúcim a žiadať buď zľavu, alebo dom nemusí vôbec kúpiť – ak by bola oprava príliš náročná.

Koľko ho to bude stáť?

Sú dva varianty tejto služby, ceny obidvoch ale platia rovnaké pre celé územie Slovenska. Základná Inšpekcia budov stojí 159 eur. Jej výsledkom je už spomínaná technická správa o budove. Rozšírená Inšpekcia budov stojí 459 eur a vďaka nej ľudia získajú nie len prehľad o technickom stave budovy, ale aj výpočet nákladov na opravu.

Čo všetko musí urobiť zákazník, ak sa o takýto produkt bude zaujímať?

Všetky podstatné informácie sa dozvie na našom webe www.spp.sk, kde si túto službu po vyplnení formulára môže objednať on-line.

Taktiež ponúkate aj energetický certifikát budov. O čo ide v tomto prípade?

Podobne ako na mnohých chladničkách, vysávačoch, ale aj žiarivkách či žiarovkách je vyčíslená spotreba, aj pri budovách je možné vyčísliť ich energetickú efektívnosť. A práve na to je energetický certifikát určený. Mnohí prenajímatelia budov či predávajúci už takýto certifikát musia mať, lebo to od nich žiadajú slovenské predpisy.

Kto potrebuje tento certifikát?

Pre mnohých je už získanie energetického certifikátu zákonnou povinnosťou, pretože priamo v predpisoch je stanovené, že pri prenájme či predaji budovy musia mať budúci používatelia prehľad o jej spotrebe. Energetickú certifikáciu od SPP si môžu domácnosti z celého Slovenska objednať za 159 eur, pričom maximálna rozloha domov je stanovená na skutočne veľkorysých 500 metrov štvorcových. Drvivá väčšina rodinných domov má podlahovú plochu menšiu ako 200 metrov štvorcových. Pre podnikateľov ceny nie sú jednotné, dohodneme si ich individuálne.

Čo všetko musí zákazník, ktorý má o túto službu záujem urobiť, respektíve čo si musí pripraviť?

Stačí, ak ľudia vyplnia jednoduchý formulár na www.spp.sk.

Pripravujete do budúcnosti aj nejaké iné, nové produkty?

Pripravujeme služby, na základe ktorých naši zákazníci budú môcť energie využívať lepšie a efektívnejšie. Zatiaľ je ale priskoro o nich hovoriť, pretože spustenie plánujeme na budúci rok.

Ivana Zelizňáková v roku 1996 ukončila štúdium na Filozofickej fakulte UK v Bratislave. Počas štúdia a po ňom absolvovala rôzne odborné stáže vo Francúzsku a v Portugalsku. Svoju profesionálnu kariéru začala v Lisabone v roku 1998, keď nastúpila do televíznej produkčnej spoločnosti NBP ako marketingová manažérka pre strednú a východnú Európu. V roku 1999 v Bratislave spoluzakladala Komoru luso – slovenskej spolupráce, v ktorej pôsobí doteraz vo funkcii výkonnej riaditeľky. V rokoch 1999 – 2006 pracovala v TV Markíza ako vedúca vydania Televíznych novín. Od roku 2006 je členkou Dozornej rady v poradenskej spoločnosti Akida Construct, a.s. a od roku 2009 je zároveň konateľkou spoločnosti Next Promotion, s.r.o. V rokoch 2008 – 2014 pôsobila ako manažérka pre komunikáciu v spoločnosti SPP – distribúcia, a. s. Od 20. júna 2014 je členkou predstavenstva SPP.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame