Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Protest Greenpeace dostavba Mochovce
Protest aktivistov Greenpeace proti dostavbe mochoveckých blokov pred budovou Slovenských elektrární SITA
2. júla 2013 10:53 ElektrinaAktuality od vEnergetike.skSITA

Zelení sa nevzdávaju boja proti dostavbe Mochoviec

Zelení aktivisti sa nevzdávajú boja proti dostavbe tretieho a štvrtého bloku Atómovej elektrárne Mochovce. Mimovládne organizácie Greenpeace Slovensko, Via Iuris a Global 2000/Priatelia Zeme Rakúsko sa znova sťažovali na Aarhuskom výbore pri Organizácii spojených národov v Ženeve. Podľa nich nebola verejnosť dostatočne zapojená pri povoľovaní výstavby mochoveckých blokov. V prípade, že Aarhuský výbor dá za pravdu mimovládnym organizáciám, Európska komisia môže začať proti Slovensku infringement, teda konanie o porušení medzinárodných záväzkov.

„Aj napriek tomu, že Aarhuský výbor už raz konštatoval, že Slovenská republika porušila dohovor, Úrad jadrového dozoru SR aj Ministerstvo životného prostredia SR doposiaľ ignorujú jeho zistenia a spôsobenú chybu odmietajú napraviť. Rozhodli sme sa preto podať ďalšiu sťažnosť a dúfame, že sa veci konečne pohnú,“ uviedla advokátka spolupracujúca s VIA IURIS Eva Kováčechová. Vo svojej súčasnej sťažnosti organizácie namietajú, že verejnosť nemá garantovaný dostatočný prístup k súdnemu prieskumu rozhodnutí týkajúcich sa dostavby Mochoviec. Namietajú tiež neprimeranú dĺžku konania, v ktorom sa má rozhodnúť o práve verejnosti na účasť v rozhodovaní o Mochovciach.

Dostavba tretieho a štvrtého bloku Atómovej elektrárne Mochovce by si nakoniec mala vyžiadať 3,8 mld. eur. Pôvodne sa malo do dostavby dvoch jadrových blokov investovať 2,8 mld. eur, neskôr sa hovorilo o sume približne 3 mld. eur. Tretí jadrový mochovecký blok by mali uviesť Slovenské elektrárne do prevádzky koncom roka 2014 a štvrtý v roku 2015. Nové jadrové bloky v Mochovciach budú mať výkon približne tisíc megawattov.

Slovenské elektrárne, v ktorých Enel drží 66-percentný podiel, začali s dostavbou Mochoviec oficiálnym otvorením 3. novembra 2008. Slovenský dominantný výrobca elektrickej energie oficiálne podpísal kontrakty s hlavnými dodávateľmi dostavby Mochoviec, a to s českou spoločnosťou Škoda Jaderné strojírenství, ruskou firmou Atomstrojexport, slovenskými podnikmi VUJE, Enseco, Inžinierske stavby Košice a talianskou spoločnosťou Enel Ingegneria & Innovazione začiatkom júna 2009. Na výstavbu tretieho a štvrtého bloku mochovských blokov sa k 1. januáru 2008 vynaložilo 347 mil. eur. Suma odráža hodnotu iba tých zariadení a stavieb, ktoré je možné použiť pri dostavbe 3. a 4. bloku.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame