Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ilustračné foto
Ilustračné foto FreeDigitalPhotos.net
30. júla 2014 12:55 ElektrinaAktuality od vEnergetikeSITA

Zelená elektrina nás stále stojí nemalé prostriedky

Slovenskí odberatelia elektriny dali v minulom roku na podporu slnečných elektrární 194 miliónov eur.

Každý odberateľ elektriny na Slovensku vedome či nevedome podporuje obnoviteľné zdroje energií (OZE). V koncových cenách za elektrinu totiž všetci platíme vyššie výkupné ceny za takzvanú zelenú elektrinu. Aj v minulom roku sme podporili elektrinu vyrobenú prostredníctvom slnečných elektrární, elektrárni na biomasu či zdrojov založených na kombinovanej výrobe elektriny a tepla nemalou sumou. Celkovo to bolo 292,5 milióna eur.

Najviac stálo slnko

Ako uviedol pre portál vEnergetike.sk hovorca Úradu pre reguláciu sieťových odvetví SR (ÚRSO) Miroslav Lupták, najviac prostriedkov smerovalo k slnečným elektrárňam. „Bolo to 194 miliónov eur,“ hovorí. Regulačný úrad už v tomto roku neočakáva výrazný nárast podpory obnoviteľných zdrojov. „Vo fotovoltike bude nárast oproti minulým rokom oveľa menší,“ konštatoval Lupták.

Stále viac zelenej elektriny

Z roka na rok sa na Slovensku vyrobí viac elektriny z obnoviteľných zdrojov. Kým v roku 2009 bol podiel OZE na celkovej výrobe elektriny niečo vyše 18 %, v roku 2012 to už bolo necelých 19 %. V minulom roku sa obnoviteľné zdroje podieľali na celkovej výrobe elektriny viac ako 20 %.

Zmeny vo výkupných cenách

Výkupná cena elektriny vyrobenej prostredníctvom obnoviteľných zdrojov energií (OZE) sa od budúceho roka zníži. „Menia sa ceny elektriny a príplatky pre jednotlivé technológie výroby elektriny z obnoviteľných zdrojov energie a vysoko účinnej kombinovanej výroby z dôvodu zmeny trhových podmienok,“ zdôvodnil svoje kroky regulátor vo svojej novej vyhláške.

Klesne podpora slnka

Podľa novej vyhlášky investori, ktorí plánujú uviesť do prevádzky slnečnú elektráreň od budúceho roka, môžu počítať s garanciou výkupnej ceny elektriny len vo výške 88,89 eura za megawatthodinu. Tá pritom môže byť vyrobená len vo fotovoltickom zariadení s výkonom do 30 kilowattov, ktoré je umiestnené na strešnej konštrukcii alebo obvodovom plášti budovy. Garantované výkupné ceny elektriny postupne klesajú. Investori, ktorí postavili slnečné elektrárne na Slovensku na prelome rokov 2009 až 2010, majú nárok na výkupnú cenu vo výške až 430 eur za megawatthodinu. Ak postavili slnečnú elektráreň v tomto roku, majú nárok na výkupnú cenu vo výške necelých 100 eur za megawatthodinu.

Zmeny u ostatných OZE

Klesne aj podpora elektriny vyrobenej prostredníctvom veternej elektrárne. Od nového roka bude výkupná cena elektriny pri tomto zdroji na úrovni 62,49 eura, pričom v tomto roku to ešte je vyše 70 eur za megawatthodinu. Na pokles výkupných cien elektriny sa musia pripraviť aj energetici, ktorí ju vyrábajú vďaka spaľovaniu obilnej slamy. Takto vyrábaná elektrina bude podporená výkupnou cenou v objeme 107,21 eura za megawatthodinu. V tomto roku je pritom výkupná cena elektriny pri tomto zdroji na úrovni zhruba 127 eur. Regulátor znižuje aj výkupné ceny elektriny vyrobenej prostredníctvom plynu vyrobeného termochemickým splyňovaním biomasy v splyňovacom generátore, a to zo súčasných 123 eur za megawatthodinu na približne 99 eur.

Osobitná tarifa

Slovenskí odberatelia elektriny podporujú obnoviteľné zdroje prostredníctvom tarify za prevádzkovanie systému, ktorá tvorí zhruba 11 % z koncovej ceny elektriny. Tarifa v sebe okrem podpory zelenej energie zahŕňa aj podporu ťažby domáceho uhlia, podporu vysoko účinnej kombinovanej výroby elektriny a tepla a náklady organizátora krátkodobého trhu s elektrinou.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies