Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Peniaze
Ilustračné foto pixabay.com
19. októbra 2016 11:59 Energetika všeobecneAktuality od vEnergetike.skSITA

Zdvojnásobenie osobitného odvodu aj pre energetikov je bližšie k realite

Parlament v stredu schválil v prvom čítaní návrh novely zákona o osobitnom odvode regulovaných subjektov, ktorým sa má výška odvodu zdvojnásobiť a zrušiť sa má aj časové obmedzenie jeho platnosti.

Zvýšenie osobitného odvodu regulovaných subjektov, medzi ktorými sú aj energetické spoločnosti, je bližšie k realite. Poslanci totiž v stredu schválili v prvom čítaní návrh novely zákona o osobitnom odvode regulovaných spoločností, podľa ktorého by sa mala sadzba tohto odvodu zdvojnásobiť a postupne by mala klesať na súčasnú úroveň. Sadzba by sa mala po zdvojnásobení znižovať v dvoch krokoch od roku 2019 a od roku 2021. Zároveň sa navrhuje osobitný odvod ponechať v platnosti bez ďalšieho časového obmedzenia. Podľa momentálne platného znenia mali pritom regulované firmy poslednýkrát osobitný odvod uhrádzať za rok 2016.

Novela upravuje sa aj spôsob výpočtu osobitného odvodu. Po novom by ho mali firmy platiť výhradne z príjmov, resp. výnosov z regulovanej činnosti. Ruší sa preto podmienka, že povinnosť odvodu sa vzťahuje na firmy, ktorých aspoň 50 % z celkových výnosov tvoria výnosy z regulovaných činností. Zároveň bude po novom platiť, že povinnosť platiť špeciálny odvod budú mať regulované firmy, ktorých hospodársky výsledok, resp. predpokladaný hospodársky výsledok bude minimálne 3 mil. eur. Osobitný odvod regulovaných firiem platí v súčasnosti na Slovensku asi 60 subjektov.

Opozičný poslanec z SaS Jozef Mihál navrhoval nepokračovať v rokovaní o tomto návrhu, jeho návrh však dostatočnú podporu v pléne nenašiel. Počas rozpravy Mihál kritizoval, že vláda si osobitným odvodom regulovaných firiem len kompenzuje výpadky príjmov z iných opatrení. Kým na jednej strane totiž znižuje daň z príjmov právnických osôb, na druhej zvyšuje a ruší časové obmedzenie pri osobitnom odvode.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies