Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Plyn plynovod
Ilustračné foto SITA
3. júna 2014 16:23 PlynAktuality od vEnergetikeSITA

Zdá sa, že plynová kríza je nateraz zažehnaná

Zo stretnutia medzi Ukrajinou, Ruskom a EK vyplynulo, že hrozba prerušenia dodávok plynu sa vzťahuje len na domáce zdroje pre Ukrajinu, pričom preprava plynu smerom na Balkán a do Európskej únie je predplatená do konca roka 2015.

Pondelkové rokovanie medzi Ukrajinou a Ruskom, na ktorom sekundovala aj Európska komisia, prinieslo viacero zaujímavých dohôd. Asi najdôležitejšou dohodou je fakt, že prerušenie dodávok plynu na Ukrajinu sa nateraz odkladá. Zo stretnutia vyplynulo, že hrozba prerušenia dodávok plynu sa vzťahuje len na domáce zdroje pre Ukrajinu, pričom preprava plynu smerom na Balkán a do Európskej únie je predplatená do konca roka 2015.

Stretnú sa znova

Zainteresované strany sa taktiež dohodli na tom, že sa nikto neobráti na arbitrážny súd v Štokholme. Ukrajinský Naftogaz dokonca nebude musieť zaplatiť za júnové dodávky plynu vopred, ako to požadovala ruská strana. Komisia na stretnutí predložila návrh „platobného plánu“ na uhradenie zostávajúcich faktúr. Komisia a predstavitelia spoločností Naftogaz a Gazprom sa dohodli, že zvážia riešenie „produktového balíčka“. Akéhosi kalendára k úhrade neuhradených faktúr a následnú výšku ceny plynu pre ďalšie obdobie. Spoločnosti si zobrali párd dní na interné posúdenie návrhov z obchodného ako aj z právneho hľadiska. Ďalšia schôdzka by sa mala konať koncom tohto alebo začiatkom budúceho týždňa. Na nej by sa mali ukrajinská a ruská strana dohodnúť na definitívnych spoločných podmienkach.

Nová ročná zmluva

Ak sa Ukrajina a Rusko dohodnú, novú zmluvu by mali podpísať na jeden rok, do júna 2015. Ukrajina tak bude môcť doplniť svoje zásoby plynu na zimné obdobie. Počas tohto roka by si mali obe strany vysporiadať všetky právne nejasnosti a následne podpísať novú dlhodobú zmluvu na obdobie od júna 2015. Gazprom na rokovaní taktiež potvrdil, že ukrajinská strana uhradila faktúru vo výške 786 miliónov amerických dolárov, čo znamená, že účty za prvý kvartál tohto roka boli uhradené v plnej výške. Rusi teraz budú čakať minimálne do 9. júna na zaplatenie ďalších faktúr za dodávky plynu zo strany Ukrajincov, a to za mesiace november, december, apríl a máj.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame