Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Gazprom
Ilustračné foto SITA/AP
4. marca 2014 11:09 PlynAktuality od vEnergetike.skSITA

Závislosť Európy na ruskom plyne bude rásť. Tvrdí Gazprom.

Gazprom zvyšuje podiel na európskych trhoch a neeviduje signály, že by sa táto situácia mala v najbližších rokoch zmeniť, uviedol podpredseda predstavenstva ruského plynárenského monopolu Alexander Medvedev.

Závislosť Európy na zemnom plyne z Ruska v najbližších rokoch vzrastie. Vyhlásil to v pondelok podpredseda predstavenstva ruského plynárenského monopolu Gazprom Alexander Medvedev. Gazpromu sa darí zvyšovať podiel na regionálnych trhoch v čase, kedy produkcia plynu vo viacerých európskych krajinách klesá, čo je situácia, ktorá sa v dohľadnom čase nezmení, povedal Medvedev na výročnom stretnutí s investormi v Londýne.

„Gazprom zvýšil podiel na európskych trhoch, pretože európska domáca produkcia v krajinách ako Veľká Británia a Nórsko klesala … Signály, že by sa táto situácia v Európe mala zmeniť, neevidujeme,“ povedal Medvedev. Gazprom vlani zvýšil podiel na európskom trhu na 30 % z úrovne 25,6 % v roku 2012. V najbližších štyroch rokoch by sa dodávky európskym odberateľom mali udržať tesne pod vlaňajším rekordom 162,7 mld. kubických metrov, dodal Medvedev. „Európa jednoducho v blízkej budúcnosti nezíska dodávateľa plynu takého formátu (akými sú Rusko, Nórsko alebo Alžírsko), povedal Medvedev.

Situáciu na Ukrajine manažéri Gazpromu bližšie nekomentovali. Obmedzili sa iba na konštatovanie, že dodávky plynu európskym zákazníkom cez jej územie pokračujú normálne. Kým Rusko nevybuduje do Európy nový plynovod Južný prúd cez Balkán, bude do Európy cez Ukrajinu prúdiť ročne najmenej 70 mld. kubických metrov plynu, uviedol Medvedev. Napätie medzi Moskvou a Kyjevom sa výrazne zhoršilo počas víkendu, kedy ruské ozbrojené sily obsadili ukrajinský autonómny región Krym. Obavy z eskalácie konfliktu a hrozba, že západné krajiny odpovedia na ruský vojenský zásah ekonomickými sankciami, spôsobili v posledných dňoch prepad akcií Gazpromu na burze o vyše 13 %, uviedla agentúra Reuters.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame