Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Emisie
Ilustračné foto. SITA/AP
12. februára 2015 15:11 OstatnéZaujímavosti od vEnergetikeSITA

ZAUJÍMAVOSTI: Záporné emisie v energetike? Nič nemožné…

Produkcia elektriny bez emisií, alebo dokonca systém, v ktorom budú emisie záporné. Zdá sa vám to nereálne? Americkí vedci však zistili, že to až tak nereálne nie je. Cestou je vraj spojenie výroby elektriny z biomasy a postupne sa rozvíjajúceho systému zachytávania a skladovania emisií.

Výroba elektriny z biomasy, ako je komunálny odpad, či rastlinné zvyšky, sa už samotná podľa zverejnenej štúdie považuje za jednu z ciest, ako znížiť emisie oxidu uhličitého, pretože je uhlíkovo neutrálna. Vyprodukuje totiž toľko emisií, koľko dokáže príroda späť pohltiť z atmosféry.

Záporné emisie

Nová štúdia Univerzity v Berkeley však ukazuje, že ak sa k tejto výrobe pridá systém na zachytávanie a skladovanie emisií oxidu uhličitého, dostaneme sa do záporných čísel. Napriek pokračujúcej výrobe elektriny by jednoducho bolo emisií menej, ako predtým. Podľa štúdie je takáto výroba elektriny so zápornými emisiami reálna minimálne na západe Spojených štátov amerických.

Rezerva pre ostatných

Podľa prepočtov by dokonca mohli v tomto regióne zostať producenti elektriny v záporných emisných číslach aj v prípade zachovania výroby z plynu a uhlia s aplikovaním technológií zachytávania a skladovania emisií. „Takéto zníženie emisií by pritom dokázalo vykompenzovať aj emisie z využívania fosílnych palív v doprave,“ povedal vedúci štúdie Daniel Sanchez z Univerzity v Berkeley.

Zachytávaniu a skladovaniu emisií sme sa už v minulosti venovali. Prečítajte si zaujímavý článok:

ZAUJÍMAVOSTI: Čo s emisiami? Pod zem alebo do lepidla!

Lepšie ako ciele

„Je tu stále mnoho komerčných neistôt ohľadom technológií zachytávania a skladovania emisií. Napriek tomu sme vzali túto možnosť a ukázali, že v západnej časti Spojených štátov amerických môže tento systém do 35 rokov nielen znížiť emisie o 80 %, čo je aktuálny cieľ v Kalifornii pre rok 2050, ale mohol by dostať sektor produkcie elektriny až k záporným emisiám oxidu uhličitého. Jednoducho uskladníte viac emisií, ako vyprodukujete,“ tvrdí Sanchez.

Efektívna možnosť?

Systém výroby elektriny z biomasy v kombinácii so zachytávaním a skladovaním emisií môže byť pritom jednou z mála nákladovo efektívnych možností dostupných na zmiernenie negatívnych dopadov zmeny klímy. Táto stratégia môže byť obzvlášť dôležitá v prípade, ak by zmeny klímy boli horšie, ako sa predpokladá alebo znižovanie emisií v ostatných oblastiach ekonomiky sa ukáže obzvlášť náročné dosiahnuť.

Informáciu priniesla kalifornská univerzita v Berkeley na tejto stránke.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame