ZAUJÍMAVOSTI: V zakázanej zóne Černobyľu má vyrásť obria solárna farma

10. februára 2017 14:34
vEnergetike.sk/sh

Čínska spoločnosť GCL System Integration Technology nedávno oznámila ambiciózne plány na výstavbu solárnej elektrárne na Ukrajine.

Černobyľ
Jadrová elektráreň Černobyľ ešte s pôvodným betónovým krytom. atominfo.cz

Na avizovanom projekte by nebolo nič neobvyklé, keby továreň na zelenú energiu nemala stáť v dejisku najhoršej jadrovej havárie v histórii. Plán ukrajinskej vlády zahŕňa výstavbu gigantickej solárnej farmy v zakázanej zóne bývalej jadrovej elektrárne Černobyľ, ktorú v minulosti zasiahla nebezpečná radiácia.

Jadro vymenia za slnko

Tlačová správa spoločnosti GCL System Integration Technology (GCL-SI) z konca minulého mesiaca odhalila, že celosvetovo preslávená lokalita už prilákala svojich zahraničných investorov. Do projektu s GCL-SI by sa mala zapojiť aj čínska štátna spoločnosť China National Complete Engineering Corp. Zo správy ďalej vyplýva, že výstavba obrovskej solárnej elektrárne s výkonom 1 GW by sa mala začať už niekedy v priebehu aktuálneho roka.

„Prebudovanie zničeného územia so sebou prinesie významné spoločenské a hospodárske výhody,“ uviedol v súvislosti s pripravovaným projektom generálny riaditeľ spoločnosti GCL-SI, Shu Hua. „Sme veľmi radi, že spoločným úsilím s ukrajinskými vládnymi predstaviteľmi môžeme zmeniť toto miesto pre tamojších obyvateľov,“ dodal.

Ukrajinská vláda zároveň prezradila, že obe čínske spoločnosti by mali do projektu v nasledujúcich dvoch rokoch investovať sumu vo výške približne 1 miliardu amerických dolárov. Postihnuté územie, označované ako zakázaná zóna, sa rozprestiera na ploche približne 2 600 kilometrov štvorcových. Nebezpečné žiarenie tu však ešte aj v súčasnosti dosahuje v jednotlivých jeho častiach rôznu intenzitu.

„Lacná pôda a dostatok slnečného žiarenia vytvárajú z tohto miesta dobrý základ pre tento projekt,“ uviedol ukrajinský minister životného prostredia Ostap Semerak. Ako ďalej dodal, ostatné prenosové zariadenia sú tiež pripravené na ich opätovné využitie.

Najväčšia jadrová havária v histórii

Explózia v ukrajinskej atómovej elektrárni Černobyľ v roku 1986 si vyžiadala množstvo obetí. Išlo o najhoršiu jadrovú haváriu v histórii jadrovej energetiky. Uniknutá radiácia v tom čase zasiahla rozsiahle časti Ukrajiny, Bieloruska a Ruska, čo si vyžiadalo evakuáciu a následné presídlenie približne 200 000 obyvateľov na postihnutom území.

Zdroje:

Solar power to rise from Chernobyl’s nuclear ashes, The Guardian

Solárnu farmu v Černobyle postaví Čína, techbox.dennikn.sk

Černobyľská havária, wikipedia.org

Ukrajina má veľké plány s Černobyľom: Miesto duchov po najhoršej jadrovej katastrofe ovládne slnko, topky.sk

Odporúčané článkyČo si o tom myslíte?