Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ilustračné foto
Ilustračné foto pixabay.com
10. novembra 2015 12:20 OstatnéZaujímavosti od vEnergetikeSITA

ZAUJÍMAVOSTI: Z ľudského odpadu energia za miliardy

Pracovníci United Nations University prepočítali, aký je teoretický celosvetový potenciál využitia ľudského odpadu na výrobu energií. Elektrinu by vďaka ľudskému odpadu mohlo mať takmer 140 miliónov domácností.

Skutočnosť, že odpad produkovaný ľuďmi sa dá celkom dobre zúžitkovať na výrobu energií, nie je žiadnou novinkou. Koniec-koncov vo Veľkej Británii napríklad už jazdia na ľudský odpad autobusy. Pracovníci kanadského inštitútu pre vodu, životné prostredie a zdravie v rámci United Nations University si však dali prácu s tým, aby vypočítali energetický potenciál ľudského odpadu na celej zemeguli. Čísla, ktoré im vyšli, sú viac ako zaujímavé.

Energia za miliardy

Podľa výsledkov štúdie totiž bioplyn z ľudského odpadu, ktorý vieme získať kontrolovane za využitia inovatívnych technológií, je celosvetovo potenciálnym zdrojom energie na výrobu elektriny až pre 138 miliónov domácností. Pre porovnanie, je to počet domácností v Indonézii, Brazílii a Etiópii dohromady. Po prepočtoch na ekvivalent zemného plynu následne dospeli k tomu, že hodnota bioplynu z ľudského odpadu by celosvetovo mohla dosiahnuť až 9,5 miliardy amerických dolárov ročne.

Viac informácií, ako aj celú štúdiu, si môžete prečítať na tejto stránke United Nations University.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame