Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ilustračné foto.
Ilustračné foto. Michael Elliott/Freedigitalphotos.net
1. júna 2015 9:24 OstatnéZaujímavosti od vEnergetikeSITA

ZAUJÍMAVOSTI: Výstavba veterných parkov ohlušuje tulene

Ukotvovanie základov veterných turbín pri pobrežných veterných elektrárňach vo Veľkej Británii spôsobuje hluk, ktorý poškodzuje sluch miestnych tuleňov, zistili britskí vedci.

Hovorí sa, že každá minca má dve strany. Platí to zrejme aj v energetike, kde nie všetko ekologické je skutočne ekologické zo všetkých stránok. Potvrdzujú to aj britskí vedci, ktorí nedávno zistili, že hluk vznikajúci pri ukotvovaní veterných turbín pri výstavbe pobrežných veterných parkov môže vážne poškodzovať sluch miestnych tuleňov. Tvrdia preto, že sú potrebné ďalšie výskumy o tom, ako hluk z konštrukcie veterných turbín ovplyvňuje sluch morských živočíchov a takisto na vývoj technológií, ktoré by tento hluk redukovali. Štúdia bola publikovaná v žurnále Britskej ekologickej spoločnosti.

Nová vlna výstavby

V súčasnosti je vo Veľkej Británii inštalovaných takmer 1 200 pobrežných veterných turbín, ktoré generujú zhruba 4 gigawatty elektriny. Nová vlna výstavby, ktorá začala v roku 2014, prinesie ďalšie stovky turbín, ktoré majú vygenerovať dodatočných 31 gigawattov elektriny. Doteraz sa však vie len málo o dopade výstavby pobrežných veterných parkov na sluch morských živočíchov.

Mapovali tulene

Tím ekológov z University of St. Andrews pripojil zberače GPS údajov na 24 tuleňov počas výstavby pobrežných veterných turbín vo Walese v roku 2012. Zariadenia zbierali údaje o pohyboch tuleňov ako aj o ich správaní pod vodou.

Vysoký hluk

Potom skombinovali tieto dáta s informáciami od developerov veterných parkov o tom, kedy boli piliere zakotvované ku dnu a vyrobili modely s predikciami, akému hluku boli jednotlivé tulene vystavené. Tieto výsledky porovnali s úrovňami hluku z ďalšej štúdie ukazujúcej príčiny sluchového poškodenia zvierat. Model pritom preukázal, že polovica zo sledovaných tuleňov bola vystavená úrovni hluku, ktorá prevyšuje hranice poškodenia sluchu.

Základy „zatĺkajú“

Pobrežné veterné turbíny sú totiž inštalované pomocou akéhosi „baranidla“. V podstate ide o veľké kladivá, ktoré ukotvujú základy veternej turbíny do morského dna. Tento proces produkuje krátke pulzujúce zvuky každých niekoľko sekúnd. „Sú to jedny z najsilnejších zvukov vyrobených človekom pod morskou hladinou. Tento hluk môže pritom cestovať pod hladinou veľké vzdialenosti,“ tvrdí vedúci autor štúdie Gordon Hastie.

Viac informácií o štúdii nájdete na tejto stránke.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Fuelcng SPP

Testovacie jazdy ukázali výhodnosť paliva LNG

10. decembra 2018 Plyn, Aktuality

SPP uskutočnil emisné testy a testovacie jazdy nákladných ťahačov na LNG. Zrealizované testovacie jazdy ukázali podľa manažéra projektu fuelCNG Petra Mozoláka ekonomickú výhodnosť použitia skvapalneného zemného plynu v nákladnej doprave.

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies