Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Veterná energia turbíny
Ilustračné foto. scotland.gov.uk
4. decembra 2015 10:40 OstatnéZaujímavosti od vEnergetikeSITA

ZAUJÍMAVOSTI: Vybudujú najväčšiu plávajúcu veternú farmu

Len niekoľko dní po tom, ako dánsky poskytovateľ energie spoločnosť Dong, odstúpil od plánu vybudovať vo Veľkej Británii najväčšiu pobrežnú veternú farmu, prichádzajú prelomové správy v oblasti obnoviteľnej energie. Škótska vláda potvrdila, že dala súhlas nórskej firme Statoil, na vybudovanie prvej britskej plávajúcej veternej farmy. Zároveň sa stane najväčšou na svete.

Šesť turbín

Bude pozostávať z piatich 6 megawattových turbín, ktoré sa budú inštalovať pri pobreží Peterhead. Podľa odhadov úradov, farma vytvorí 135 gigawathodín elektriny každý rok, čo predstavuje dostatok energie pre 19 900 domácností. Tradičné turbíny sú zabudované do morského dna. Turbíny Hywind sú však umiestnené na hornej časti oceľového valca, ktorý je ukotvený do morského dna pomocou troch lán. Tento spôsob uľahčuje ich inštaláciu v hlbokej vode. Podľa expertov z Carbon Trust plávajúce trubíny dokážu znížiť náklady pod 100 libier za megawathodinu. Spomínané turbíny Hywind už teraz vytvárajú nižšie náklady, a to medzi 85 až 95 libier za megawathodinu.

Video o plánovanej inštalácii veternej farmy si môžete pozrieť tu:

Informoval o tom portál engadget.com na tejto stránke.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies