ZAUJÍMAVOSTI: Vianoce vo Veľkej Británii priniesli historický rekord vo využití zelenej energie

16. januára 2017 12:28
vEnergetike.sk/sh

Využitie energie z obnoviteľných zdrojov vo Veľkej Británii sa dňa 25. decembra 2016 medziročne zvýšilo na rekordných 40 %. Rok predtým to bolo len 25 %.

Oze veterná elektráreň
Ilustračné foto pixabay.com

Britská energetická spoločnosť Drax nedávno prezradila, že minuloročný Štedrý deň vo Veľkej Británii bol najzelenejším dňom v celej histórii krajiny. Spoločnosť uviedla, že viac, ako 40 % elektrickej energie pochádzalo z obnoviteľných zdrojov, čo je zatiaľ najviac v histórii tejto krajiny. V porovnaní s vyššie uvedeným údajom, 25. decembra 2015 zaznamenal len 25-percentné využitie energie z obnoviteľných zdrojov.

Veterné turbíny

„Aktuálne vianočné údaje tak jasne ukazujú, že energetický systém vo VeľkejBritánii sa skutočne mení. Podiel obnoviteľných zdrojov energií v krajine sa zvyšuje spolu s tým, ako upúšťame od uhlia,“ uviedol pre portál theguardian.com  generálny riaditeľ energetickej spoločnosti Drax Andy Koss. Tri štvrtiny energie produkovanej z obnoviteľných zdrojov v uvedenom vianočnom čase, pochádzali z veterných turbín.

Od uhlia k biomase

Drax prevádzkuje najväčšiu  britskú uhoľnú elektráreň, ktorá však v súčasnosti obracia svoju pozornosť k využitiu energie z biomasy. Koss tiež uviedol, že v prvej polovici minulého roka vyprodukovala spoločnosť 20 % energie z obnoviteľných zdrojov. Ako ďalej dodal, je dôležité disponovať rôznymi zdrojmi – energetickým mixom, pomocou ktorého možno produkovať elektrickú energiu v čase postupnej dekarbonizácie. Drax ešte v decembri minulého roka oznámil, že spoločnosť podala ponuku na kúpu poskytovateľa elektrickej energie Opus Energy a štyroch plynových staníc, ako súčasť ich stratégie odklonu od uhlia. Ak by sa obe organizácie dohodli na biznise v celkovom objeme 340 mil. britských libier, vytvorili by spoločne piateho najväčšieho poskytovateľa elektrickej energie vo Veľkej Británii.

Pôvodný článok nájdete na TEJTO STRÁNKE

Odporúčané články

Súvisiace témy:


Čo si o tom myslíte?