ZAUJÍMAVOSTI: Vedeli ste, že?

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
žiarovka elektrina
Ilustračné foto pixabay.com

Našli sme niekoľko zaujímavých faktov, ktoré nejakým spôsobom súvisia s energiou.

Vždy zhasnite svetlo, keď opúšťate miestnosť s halogénovými žiarovkami

Úspora energie je témou, ktorá sa dotýka každého z nás. Jedným z krokov, ktorým možno v domácnosti prispieť k šetreniu energie, je zhasínanie svetla v miestnostiach, kde sa svieti halogénovými žiarovkami. Len 10 % energie, ktorú využívajú, totiž slúži na svietenie. Zvyšných 90 % produkuje teplo.

Časový posun tiež šetrí energiu

Každoročne na jar posúvame čas o hodinu dopredu. Americké ministerstvo pre energetiku realizovalo v tejto súvislosti v roku 2008 štúdiu, ktorá ukázala, že tento krok nám pomáha k celkovej úspore energie na planéte. Ušetrená hodnota sa pohybovala na úrovni 0,5 % elektrickej energie na každý deň v roku.

Všetky americké štáty využívajú vodnú energiu

Tento zdroj energie patrí k najstarším využívaným zdrojom energie na Zemi. Používali ho napríklad už starí Gréci na mletie obydlia. O jeho popularite svedčí aj fakt, že v súčasnosti je tento zdroj energie využívaný v každom americkom štáte. Ďalšou zaujímavosťou je aj skutočnosť, že v štáte Washingtone produkuje až 70 % z celkovej elektrickej energie.

Solárna energia poháňa aj telesá vo vesmíre

Niet pochýb o tom, že slnečná energia je výdatným zdrojom energie na Zemi. V kozmickom priemysle ju začali využívať niekedy okolo roku 1960. Vanguard bola prvou vesmírnou loďou, ktorá využívala slnečnú energiu a v súčasnosti je najstarším satelitom, ktorý funguje na tento pohon a stále obieha okolo Zeme.

Energia zo smetí

V dnešnej dobe už asi málokoho z nás prekvapí, že energiu možno vyrábať a skladovať nabizarnejšími možnými spôsobmi, aké si len možno predstaviť. Jedným z takýchto spôsobov je aj možnosť vyrábať energiu z odpadkov. Pri rozklade smetí vzniká plyn metán, z ktorého tiež možno vyrábať elektrickú energiu. Ak by ho bolo možné spracovávať za účelom produkcie elektrickej energie, znížili by sa zároveň jeho obsah v atmosfére, čo by prispelo k čistejšiemu životnému prostrediu.

Vedci po celom svete aj v súčasnosti pracujú na rôznych spôsoboch, ako produkovať tzv. zelenú energiu, ktorá nám uľahčí život a bude priateľská k životnému prostrediu. Môžeme sa tak tešiť a s napätí očakávať, čím nás opäť prekvapia.

Pôvodný článok nájdete na TEJTO STRÁNKE

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia