Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
žiarovka elektrina
Ilustračné foto pixabay.com
26. septembra 2017 10:11 OstatnéZaujímavosti od vEnergetike.skvEnergetike.sk/sh

ZAUJÍMAVOSTI: Vedeli ste, že?

Našli sme niekoľko zaujímavých faktov, ktoré nejakým spôsobom súvisia s energiou.

Vždy zhasnite svetlo, keď opúšťate miestnosť s halogénovými žiarovkami

Úspora energie je témou, ktorá sa dotýka každého z nás. Jedným z krokov, ktorým možno v domácnosti prispieť k šetreniu energie, je zhasínanie svetla v miestnostiach, kde sa svieti halogénovými žiarovkami. Len 10 % energie, ktorú využívajú, totiž slúži na svietenie. Zvyšných 90 % produkuje teplo.

Časový posun tiež šetrí energiu

Každoročne na jar posúvame čas o hodinu dopredu. Americké ministerstvo pre energetiku realizovalo v tejto súvislosti v roku 2008 štúdiu, ktorá ukázala, že tento krok nám pomáha k celkovej úspore energie na planéte. Ušetrená hodnota sa pohybovala na úrovni 0,5 % elektrickej energie na každý deň v roku.

Všetky americké štáty využívajú vodnú energiu

Tento zdroj energie patrí k najstarším využívaným zdrojom energie na Zemi. Používali ho napríklad už starí Gréci na mletie obydlia. O jeho popularite svedčí aj fakt, že v súčasnosti je tento zdroj energie využívaný v každom americkom štáte. Ďalšou zaujímavosťou je aj skutočnosť, že v štáte Washingtone produkuje až 70 % z celkovej elektrickej energie.

Solárna energia poháňa aj telesá vo vesmíre

Niet pochýb o tom, že slnečná energia je výdatným zdrojom energie na Zemi. V kozmickom priemysle ju začali využívať niekedy okolo roku 1960. Vanguard bola prvou vesmírnou loďou, ktorá využívala slnečnú energiu a v súčasnosti je najstarším satelitom, ktorý funguje na tento pohon a stále obieha okolo Zeme.

Energia zo smetí

V dnešnej dobe už asi málokoho z nás prekvapí, že energiu možno vyrábať a skladovať nabizarnejšími možnými spôsobmi, aké si len možno predstaviť. Jedným z takýchto spôsobov je aj možnosť vyrábať energiu z odpadkov. Pri rozklade smetí vzniká plyn metán, z ktorého tiež možno vyrábať elektrickú energiu. Ak by ho bolo možné spracovávať za účelom produkcie elektrickej energie, znížili by sa zároveň jeho obsah v atmosfére, čo by prispelo k čistejšiemu životnému prostrediu.

Vedci po celom svete aj v súčasnosti pracujú na rôznych spôsoboch, ako produkovať tzv. zelenú energiu, ktorá nám uľahčí život a bude priateľská k životnému prostrediu. Môžeme sa tak tešiť a s napätí očakávať, čím nás opäť prekvapia.

Pôvodný článok nájdete na TEJTO STRÁNKE

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame