ZAUJÍMAVOSTI: V Shelli sa pomaly zelená na "čistejšie“ časy

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Shell
Foto: ilustračné, SITA/AP

Do roku 2050 plánuje ropná a plynárenská firma znížiť o polovicu svoju súčasnú energetickú stopu.

Britsko-holandský ropný a plynárenský gigant Shell nedávno avizoval zintenzívnenie svojich snáh na poli zelenej energie. Do roku 2050 plánuje znížiť o polovicu svoju súčasnú energetickú stopu. V praxi to okrem iného  reflektuje vysokú investíciu do novej energetickej divízie firmy, ktorá by mala v období rokov 2018 – 2020 dosiahnuť 1 – 2 mld. USD.

Potenciál vidia vo vetre i biopalivách

V súvislosti s avizovanými zmenami tvorí záujem spoločnosti najmä veterná energia, oblasť bio palív, ako aj infraštruktúra okolo elektrických automobilov. Uvedená finančná injekcia je však len zrnkom v kope slamy v porovnaní s celkovými ročnými investíciami firmy vo výške 25 – 30 mld. USD. Nové klimatické ciele by mali uspokojiť akcionárov spoločnosti, ktorých cieľom je udržanie biznisu v budúcnosti. „Je to dlhodobá vízia, ktorej cieľom je zabezpečiť udržateľnosť podnikania s ohľadom na energetické dodávky,“ uviedol Ben van Neurden, generálny riaditeľ spoločnosti.

Shell zároveň načrtol, že nárast novej energetickej divízie sa uskutoční prostredníctvom existujúceho podnikania, ako aj akvizíciami ďalších firiem tak, ako tomu bolo v prípade nákupu spoločností Ionity a New Motion. Energetický gigant chce pritom zdvojnásobiť objem financií, ktoré vloží do zelenej energie. Ako sme však už vyššie naznačili, je to len malá časť z celkových plánovaných investícií firmy. Van Beurden bránil výšku prognózovaného rozpočtu, pričom dodal, že niekde je potrebné začať. Veterná energia a bio palivá podľa neho predstavujú oblasť s kľúčovým potenciálom v ďalších rokoch. „Budeme sa systematicky zlepšovať a podporovať rast tohto segmentu tak, aby sa raz stal významnou súčasťou budúcnosti našej spoločnosti,“ pokračoval generálny riaditeľ vo vízii. Je však podľa neho potrebné postupovať pomaly a disciplinovaným spôsobom.

Rope a zemnému plynu ešte neodzvonilo

Uhľovodíky budú podľa Beurdena aj naďalej tvoriť jadro súčasného biznisu a globálneho energetického prostredia ešte aj v nasledujúcich dvoch dekádach. Neexistujú podľa jeho slov ani žiadne vierohodné predpovede, ktoré by potvrdzovali trend, ktorý hovorí o tom, že ropa a zemný plyn neostanú dôležitou súčasťou energetického systému na Zemi do roku 2030.

Pôvodný článok nájdete na TEJTO STRÁNKE

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Firmy a inštitúcie Shell Slovakia, s.r.o.