Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

ZAUJÍMAVOSTI: Teplári v lete neodpočívajú. Viete, čo sa deje počas odstávky teplej vody?

Teláreň Veolia
Tepláreň spoločnosti Veolia v bratislavskej Petržalke. vEnergetike.sk

Kým v minulosti trvali odstávky teplej vody aj niekoľko týždňov, dnes trvajú vo väčšine prípadov vďaka moderným riadiacim systémom a dispečingu len niekoľko dní, či dokonca hodín.

Pravidelné letné odstávky dodávok teplej vody odberatelia napojení na centrálne zásobovanie teplom dôverne poznajú. Málokto ale vie, čo sa v skutočnosti v teplárňach v tomto období odohráva. Teplári pritom využívajú teplé letné mesiace na pravidelnú údržbu a revíziu zariadení, pretože vtedy je dopad odstávky na odberateľov najnižší.

Počas odstávok výrobcovia tepla zabezpečujú:

  • kontrolu tepelnotechnických zariadení, akými sú kotle, tlakové nádoby, elektrické zariadenia, plynové zariadenia
  • opravy alebo výmeny zariadení, ktoré môžu obmedziť bezporuchovú dodávku tepla počas sezóny
  • rekonštrukcie odovzdávacích staníc tepla, ktoré slúžia na zmenu parametrov primárneho média a na samostatnú reguláciu dodávky teplej vody, vďaka ktorej dokážu domácnosti ušetriť na nákladoch
  • prekládky a výmeny rozvodov tepla a podobne

Čas na väčšie investície

V letnom období okrem spomínaných odstávok na pravidelnú údržbu a revízie vykonávajú teplárne aj ďalšie činnosti, na ktoré v hlavnej vykurovacej sezóne nie je priestor. Nastáva vtedy čas aj na finančne náročné renovácie, ktorých cieľom je predovšetkým znížiť náklady na teplo pre odberateľov a zvýšiť efektivitu tepelných sústav. Rekonštruujú a modernizujú sa tepelné zariadenia, zavádzajú sa nové technológie, akými sú napríklad kondenzačné kotly, výmenníkové stanice, riadiace a meracie systémy a informačné siete, ktoré pozitívne ovplyvňujú efektivitu, spoľahlivosť a bezpečnosť celého systému výroby a dodávky tepla.

Niektorí odstávku ani nepocítia

Vďaka moderným riadiacim systémom a dispečingu sa pritom taktiež výrazne skracuje trvanie odstávky. Kým v minulosti trvali odstávky teplej vody aj niekoľko týždňov, dnes trvajú vo väčšine prípadov len niekoľko dní, či dokonca hodín. V niektorých mestách má výrobca tepla k dispozícii viac výrobných zdrojov, takže počas odstávky jednej kotolne vie zabezpečiť dodávku tepla z inej kotolne. V takom prípade odberatelia odstávku nepocítia vôbec.

Revíziu potrebujú aj domové kotolne

Podobne by k údržbe svojich zdrojov tepla však mali pristupovať aj vlastníci domových kotolní. Ako upozorňuje Slovenský zväz výrobcov tepla (SZVT), pravidelná revízia a údržba kotolne sú finančne menej náročné, ako odstraňovanie následkov havárie alebo náhlej poruchy. Bez pravidelnej údržby vlastníci taktiež riskujú skrátenie životnosti zariadení a zvýšenie nákladov na teplo. V tomto prípade to však za nich žiaden dodávateľ tepla neurobí. Vlastníci domových kotolní sa o revíziu a údržbu musia postarať sami.

FAKTY O CENTRÁLNOM ZÁSOBOVANÍ TEPLOM

  • na Slovensku systémy CZT pokrývajú viac ako 54 % celkovej potreby tepla a zásobujú viac ako 1,8 milióna obyvateľov
  • pri bytových domoch tvorí podiel zásobovania teplom cez CZT zhruba 80 %
  • podiel obnoviteľných zdrojov na výrobe tepla sa v krajinách EÚ za posledných 10 rokov takmer zdvojnásobil a blíži sa k úrovni 20 %
  • Slovensko vo využívaní obnoviteľných zdrojov v teplárenstve zaostáva, ich podiel predstavuje 8,7 %
  • produkcia tepla v centrálnych zdrojoch je na Slovensku v porovnaní s inými krajinami EÚ nadpriemerná a dosahuje až 159 % priemeru únie
  • pre porovnanie, v Českej republike dosahuje produkcia tepla v centrálnych zdrojoch až 242 % priemeru EÚ

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Dátum 29. júna 2017 14:30Zdroj vEnergetike.sk
K téme , ,

Odporúčame

Zavrieť

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...