Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Teláreň Veolia
Tepláreň spoločnosti Veolia v bratislavskej Petržalke. vEnergetike.sk
29. júna 2017 14:30 TeploAktuality od vEnergetike.skvEnergetike.sk

ZAUJÍMAVOSTI: Teplári v lete neodpočívajú. Viete, čo sa deje počas odstávky teplej vody?

Kým v minulosti trvali odstávky teplej vody aj niekoľko týždňov, dnes trvajú vo väčšine prípadov vďaka moderným riadiacim systémom a dispečingu len niekoľko dní, či dokonca hodín.

Pravidelné letné odstávky dodávok teplej vody odberatelia napojení na centrálne zásobovanie teplom dôverne poznajú. Málokto ale vie, čo sa v skutočnosti v teplárňach v tomto období odohráva. Teplári pritom využívajú teplé letné mesiace na pravidelnú údržbu a revíziu zariadení, pretože vtedy je dopad odstávky na odberateľov najnižší.

Počas odstávok výrobcovia tepla zabezpečujú:

  • kontrolu tepelnotechnických zariadení, akými sú kotle, tlakové nádoby, elektrické zariadenia, plynové zariadenia
  • opravy alebo výmeny zariadení, ktoré môžu obmedziť bezporuchovú dodávku tepla počas sezóny
  • rekonštrukcie odovzdávacích staníc tepla, ktoré slúžia na zmenu parametrov primárneho média a na samostatnú reguláciu dodávky teplej vody, vďaka ktorej dokážu domácnosti ušetriť na nákladoch
  • prekládky a výmeny rozvodov tepla a podobne

Čas na väčšie investície

V letnom období okrem spomínaných odstávok na pravidelnú údržbu a revízie vykonávajú teplárne aj ďalšie činnosti, na ktoré v hlavnej vykurovacej sezóne nie je priestor. Nastáva vtedy čas aj na finančne náročné renovácie, ktorých cieľom je predovšetkým znížiť náklady na teplo pre odberateľov a zvýšiť efektivitu tepelných sústav. Rekonštruujú a modernizujú sa tepelné zariadenia, zavádzajú sa nové technológie, akými sú napríklad kondenzačné kotly, výmenníkové stanice, riadiace a meracie systémy a informačné siete, ktoré pozitívne ovplyvňujú efektivitu, spoľahlivosť a bezpečnosť celého systému výroby a dodávky tepla.

Niektorí odstávku ani nepocítia

Vďaka moderným riadiacim systémom a dispečingu sa pritom taktiež výrazne skracuje trvanie odstávky. Kým v minulosti trvali odstávky teplej vody aj niekoľko týždňov, dnes trvajú vo väčšine prípadov len niekoľko dní, či dokonca hodín. V niektorých mestách má výrobca tepla k dispozícii viac výrobných zdrojov, takže počas odstávky jednej kotolne vie zabezpečiť dodávku tepla z inej kotolne. V takom prípade odberatelia odstávku nepocítia vôbec.

Revíziu potrebujú aj domové kotolne

Podobne by k údržbe svojich zdrojov tepla však mali pristupovať aj vlastníci domových kotolní. Ako upozorňuje Slovenský zväz výrobcov tepla (SZVT), pravidelná revízia a údržba kotolne sú finančne menej náročné, ako odstraňovanie následkov havárie alebo náhlej poruchy. Bez pravidelnej údržby vlastníci taktiež riskujú skrátenie životnosti zariadení a zvýšenie nákladov na teplo. V tomto prípade to však za nich žiaden dodávateľ tepla neurobí. Vlastníci domových kotolní sa o revíziu a údržbu musia postarať sami.

FAKTY O CENTRÁLNOM ZÁSOBOVANÍ TEPLOM

  • na Slovensku systémy CZT pokrývajú viac ako 54 % celkovej potreby tepla a zásobujú viac ako 1,8 milióna obyvateľov
  • pri bytových domoch tvorí podiel zásobovania teplom cez CZT zhruba 80 %
  • podiel obnoviteľných zdrojov na výrobe tepla sa v krajinách EÚ za posledných 10 rokov takmer zdvojnásobil a blíži sa k úrovni 20 %
  • Slovensko vo využívaní obnoviteľných zdrojov v teplárenstve zaostáva, ich podiel predstavuje 8,7 %
  • produkcia tepla v centrálnych zdrojoch je na Slovensku v porovnaní s inými krajinami EÚ nadpriemerná a dosahuje až 159 % priemeru únie
  • pre porovnanie, v Českej republike dosahuje produkcia tepla v centrálnych zdrojoch až 242 % priemeru EÚ

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame